Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Hakaret Suçunun Cezası

Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Hakaret Suçunun Cezası

Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Hakaret Suçunun Cezası

Teknolojinin günümüzde hızlı ilerlediği dönemde en çok kullanılan teknolojilerden biri şüphesiz internettir. İnternet teknolojisi hayatımıza girdiğinden beri pek çok avantajları ve kolaylıkları da ayrıca beraberinde getirmiştir. Bu avantaj ve kolaylıklar içinde bilgi erişiminden, eğlenceye, alışverişten, sosyal paylaşıma kadar pek çok avantaj ve kolaylıkları sayabiliriz. İnternette özellikle sosyal medya çok kullanılmakta ve bu yolla pek çok kişiye anıda ulaşım sağlanmaktadır. Sosyal medya dost ve sevdikleriyle iletişim aracı olarak kullanıldığında ya da iş hayatında daha başarılı olmak ve hızlı ulaşım sağlamak için kullanıldığı oldukça faydalıdır. Ancak bazı durumlarda sosyal medya amacı dışında kullanılabilir. Bunlardan birisi de sosyal medya üzerinden kişilere hakaret ederek saldırmak ve kişi ya da kurumların itibarlarını zedeleyici şekilde hakaret, küfür içeren paylaşımlar yapmaktır. Bu tip durumlar yasal olarak bir takım yaptırımlarını beraberinde getirir ve bu kişilik haklarına saldırı derecesinde yapılan hakaretlerin adli kapsamda cezaları bulunmaktadır. Sosyal medya siteleri üzerinden hakaret suçunun cezası ve bu cezanın neler olduğunu yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız;

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Sosyal Medya Sitelerin Üzerinde Hakaret Suçunun Cezası Nedir?

Sosyal Medya Siteleri Üzerinden Hakaret Suçunun Cezası

Sosyal medya araçlarını gerektiği gibi kullanmayan, kişinin şeref ve haysiyetini rencide edici şekilde söylemlerde bulunan kişi ya da kişiler hakkında Türk ceza kanuna göre yasal işlemler uygulanır. Kişinin onurunu küçük düşürücü ve şerefine leke getirici, onu toplum nazarında küçük düşürücü söylemlerde bulunan kişi ya da kişiler için yapmış olduğun hakaretin derecesin göre adli para cezası ve hapis cezası gerekebilir. 3 aydan 2 yıla kadar suçun durumuna göre kişiye bir takım yaptırımlar da bulunulabilir. Yapılan söylemin suç olabilmesi için örf ve adetlere göre ya da toplum kurallarına göre herkes tarafından kabul gören onur ve şeref zedeleyici içerikte paylaşımların olması gerekir. Bu konuda mağdur olan kişi yasal olarak hakkını arayabilir ve ilgili kişi ya da kişiler hakkında dava açma hakkına sahip olabilir. Bu söylemleri yapan kişi ya da kişiler de gerekli cezaları alarak adalet sağlanmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir