Arama Yaparken Çıkan Google Önerilerini Silme

Arama Yaparken Çıkan Google Önerilerini Silme

Google, tüm dünyada en çok kullanılan arama motoru olarak kendisinde pek çok özellik barındırıyor. Arama süreçlerini kolaylaştırmak için uygulanan arama önerileri de bunlardan biri. Google’daki bu arama önerilerini sürmek karmaşık bir süreç değil. Fakat bazen siz ya da işinizle ilgili bazı arama önerileri Google trendlerine girebilir ve öneriler size ya da işinize zarar verebilir. Peki Google arama önerilerinin çalışma mantığı nedir ve bu önerileri kaldırmak mümkün mü?

Google Arama Önerilerinin Çalışma Mantığı

Google kullanıcılara dair verileri toplayıp öğrendikten sonra, en doğru önerileri yapmaya çalışır. Google, yapılan aramalarda çubuğa yazılan kelimelerin en doğru şekilde tamamlanması ve sonuçların mümkün olan en doğru şekilde listelenmesi için geniş kapsamlı bir veri toplama çalışması yürütür. Kullanıcı bilgileri, arama geçmişleri, ürün yorumları, sipariş geçmişi ve çok daha fazlası toplanan bu veriler içerisinde yer alır. Toplanan tüm bu verilerin filtrelenmesi ve işlenmesi için de yine Google tarafından geliştirilmiş olan bir üst düzey öğrenme algoritması kullanılır. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Sonuç olarak Google topladığı tüm bu veriler ile sizi tanımış olur ve yaptığınız aramalarda mümkün olan en doğru şekilde yönlendirir. Fakat bazı kullanıcılar Google’daki bu tahmin mekanizmasını sıfırlamak ve kendilerini Google’a yeniden tanıtmak isteyebilir. Bunun için arama geçmişini ve Google etkinliğini silmek gerekir. Eğer arzu ederseniz Google arama önerilerini tamamen kapatmanız da mümkün. 

Google Arama Önerilerini Silme

Google arama çubuğunda bir kelime yazıldığı zaman Google tarafından pek çok öneri listelenir. Siz de aramak istediğiniz şeyi tamamen yazmadan, doğrudan bu arama önerilerinden birine tıklayarak hızlı bir sonuca gidebilirsiniz. Fakat farklı nedenler bu arama önerilerinin sizi yanlış yönlendirmesine neden olabilir. Örneğin mevcut masaüstü ya da mobil cihazdaki i̇nternet etkinliği size ait değildir. Ayrıca yepyeni bir başlangıç yapmak ve yeni bir etkinlik oluşturmak için de arama önerilerini silmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda Google arama önerilerini silmek için sırasıyla şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Google arama motorunu kullanarak ya da myactivity.google.com adresi üzerinden Google My Activity sayfasına gidin,
  • Arama etkinliğini temizlemek ya da arama önerilerini tamamen kapatmak istediğiniz Google hesabına giriş yapın,
  • Sol menüde bulunan “Etkinlik Silme Ölçütü” başlığına tıklayın,
  • Bu menüden yalnızca son 1 saatte ya da son 1 günde yaptığınız aramaları silebilir, özel bir aralık belirleyebilir ya da “tüm zamanlar” seçeneği üzerinden bugüne kadarki tüm etkinliğinizi silebilirsiniz,
  • Tüm zamanlar etkinliğini seçtikten sonra karşınıza silinecek olan her şeyin bir listesi çıkar, bu listenin altındaki “sil” seçeneğine tıkladığınızda ise tüm etkinliğiniz temizlenir ve arama önerileriniz silinmiş olur. 

Google arama geçmişiniz ve etkinliğiniz temizlendiği için, artık Google arama önerileriniz eskisi gibi olmayacaktır. Nitekim yeni bir i̇nternet etkinliği oluşturacağınız için, bu andan sonraki arama önerilerini de buna göre şekillenecektir.

Google Arama Önerilerini Silmenin Önemi Nedir?

İnternet üzerinde herhangi bir sonuca ulaşmak için genellikle ilk tercih Google oluyor. Ayrıca ne aradığını tam olarak bilmeyen kullanıcılar için Google önerileri büyük kolaylık sağlıyor. Ortak kullanılan bilgisayarlarda ya da temiz bir sayfa istenen durumlarda bu arama önerileri rahatsızlık verici olabilir. Bu yüzden hem doğru şekilde çalışan önerilere sahip olmak hem de Google arama önerilerindeki istenmeyen ve gizli kalması gereken sonuçların kaldırılmasını sağlamak için bu arama önerilerini temizlemek önem taşır. 

Eğer Google trendlerine girmiş olan ve sizden bağımsız olarak herkese önerilen Google önerileri varsa, bu önerileri kaldırmak için profesyonel yardım almanız daha doğru olacaktır. Bu alanda teknik destek sağlayan Distile, Google trendlerindeki arama önerilerinin kaldırılması adına hızlı ve etkili bir süreç yaratır. Siz de Distile ile çalışmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir