Dijital Ortamdaki Müzik Eserleri Nasıl Korunur?

Dijital Ortamdaki Müzik Eserleri Nasıl Korunur?

Günümüzde pek çok sanat eseri artık dijital ortama taşınmış durumda. Hem üretim hem de dağıtım süreçleri büyük ölçüde dijital olarak gerçekleşiyor. Bu durum müzik eserleri için de geçerli. Bu sayede müzik eserlerine daha kolay ulaşım sağlanıyor olsa da, bu durumun korsanı yaygınlaştırdığını da yadsımamak gerek. Peki dijital ortamdaki müzik eserlerinin telif hakkı ihlalleri nasıl önlenir ve bu eserler nasıl korunur?

Dijital Ortamdaki Müzik Eserlerini Korumak

Dijital dünyanın bu kadar aktif olarak kullanılmadığı dönemde korsan yayınlar ya da telif hakkı ihlali gibi durumlar bugünkü kadar fazla değildi. Fakat korsan yayınların yaygınlaşması ve şarkıların gerçek kaynaklarından ziyade korsan kaynaklardan dinleniyor olması hem sanatçılara hem de sektöre ciddi zararlar veriyor. İşte bu zararın önlenmesi ve sanatçı haklarının korunması için telif haklarıyla ilgili olarak gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Telif hakkı ihlallerinin önüne geçebilmek için dijital ortamın düzenli olarak taranması, korsan yayın yapan kaynakların tespit edilmesi ve bu kaynaklara müdahale edilmesi gerekir. Bunun için doğrudan söz konusu kaynaklar ile iletişime geçmek ya da hukuki süreç başlatmak ve benzeri bireysel girişimlerde bulunabileceğiniz gibi, bu alanda profesyonel destek sağlayan distilasyon ajanslarından da destek alabilirsiniz. 

Müzik Eserlerinde Telif Hakkı İhlallerinin Yaratabileceği Sorunlar

Dijital ortamdaki tüm müzik eserlerinin hem sanatçıların hem de yapımcıların zarar görmemesi adına korunması gerekir. Aksi halde yeni çıkmış albümden beklenen kar elde edilemez, albüm satışları düşer ve bu da sanatçıların hem maddi hem de manevi zarar görmesine neden olur. Bir diğer yandan bazı şarkılar kötü niyetli kimseler tarafından ya da farkında olmaksızın çeşitli amaçlar uğruna, çeşitli ideolojik fikirleri yansıtan reklam ve kampanya çalışmaları uğruna kullanılabilir. Bu durum o şarkıyı yapan sanatçının yanlış anlaşılmasına ve toplumda o sanatçı hakkında negatif bir algı oluşmasına neden olur. 

Tüm bunlara ek olarak korsan yayınlar nedeniyle dinlenme oranları düşen sanatçılar yeni albüm teklifleri almaz, reklam kampanyaları için düşünülmez ya da konserlere çağrılmaz. Bu da o sanatçıların ciddi şekilde değer kaybetmesine ve hatta müzik kariyerlerinin sonlanmasına bile neden olabilir. Son olarak Youtube’un şu an dünya üzerindeki en güçlü içerik platformu olduğunu inkar edemeyiz. Bu ortam içerik üreten kişiler videolarının üzerinde çeşitli müzikler kullanır ve kullanılan bu müzikler size aitse bunlar üzerinden bir telif hakkı ücreti almanız gerekir. Bunu yapmazsanız, aslında size ait olan bir kazanç başkalarına gitmiş olur. Bu yüzden telif hakkı ihlallerinin önüne geçmek ve müzik kariyerinizi pozitif bir şekilde ilerletmeye devam etmek için gerekli önlemleri almanız gerekiyor. 

Dijital Ortamdaki Müzik Eserlerini Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de emek hırsızlığı suç kapsamındadır. Üretmiş olduğunuz herhangi bir müzik eseri sizin izniniz olmadan kesinlikle kullanılamaz. İşte bu yüzden telif hakkı ihlalleri ile mücadele ettiğiniz sürece müzik endüstri içerisinde kendinizi var etmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca dijital ortamda yürütülen müzik eserlerini koruma gibi çalışmalar online itibar ve algı yönetimi gibi çalışmalar ile desteklendiğinde, kendinizi çok daha geniş bir kitleye tanıtabilir ve bir anda müzik endüstri içerisinde güçlü bir yere sahip olabilirsiniz. 

Bu gibi çalışmaları bireysel olarak yürütmek çok fazla emek ve zaman ister. Aynı zamanda bireysel girişimler genellikle etkili sonuç vermez. Bu yüzden eğer siz de dijital ortamdaki müzik eserlerini korumak için profesyonel destek almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir