DMCA İçerik Kaldırma Hizmetleri Nelerdir?

DMCA İçerik Kaldırma Hizmetleri Nelerdir?

İnternetin yaygınlaşması eser ya da içerik üretiminin büyük ölçüde i̇nternet ortamına taşınmasına neden oldu. Bu durum bir yandan içerik ve eserlere ulaşmanın kolay hale gelmesini sağlarken, bir yandan da içerik ve eserlerin kopyalanmasını çok daha kolay bir hale getirdi. Bu süreçte Amerika’da yürürlüğe konan DMCA yasası, sanatçıların ve içerik üreticilerin korunması konusunda önemli bir gelişme oldu. Peki DMCA nedir ve DMCA içerik kaldırma hizmetlerinden nasıl faydalanılabilir?

DMCA Nedir?

Digital Millennium Copyright Act olarak açılabilecek olan DMCA, Amerika hükümeti tarafından yürürlüğe konulmuş olan bir telif hakkı koruma yasası. Sanatçılar ve içerik üreticiler için mağduriyet yaratan kopyalama sorununu engellemek için hayata geçirilen bu yasa, hem kişilerin ve kurumların emeklerini korumak hem de üretilen eserlerin ve içeriklerin izinsiz kullanımını engellemek konusunda son derece başarılı oldu. Google, Twitter ya da Youtube gibi platformlarda yayınlanan kopya içeriklerin önüne geçmek ve bu içeriklerin i̇nternet ortamından kaldırılmasını sağlamak için (DMCA Takedown) doğrudan bu platformlara DMCA yasası gereği talepte bulunmak mümkün. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Telif hakkı ihlali gördüğünüz durumlarda doğrudan DMCA web sitesi üzerinden bir başvuru yapabilir ve içerik kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. Fakat DMCA formunu kullanarak doğrudan ihlalin gerçekleştiği platforma da başvurmak mümkün. Aynı zamanda ihlalleri önlemek ve DMCA şikayetinde bulunmak için bu konuda yetkili olan ve profesyonel hizmet veren Distile gibi ajanslara da başvurabilirsiniz. 

DMCA İçerik Kaldırma Nasıl Yapılır?

İsterseniz doğrudan platforma isterseniz de DMCA web sitesine yapacağınız içerik kaldırma başvuruları, ihlalin tespit edilmesi durumunda başarılı şekilde sonuçlanır. Nitekim kopya içerik nedeniyle ortaya çıkan mağduriyet de giderilmiş olur. DMCA web sitesi ya da Distile ile iletişime geçerek oluşturacağınız başvuru sonrasında sizden bazı bilgi ve belgeler istenir. Eğer başvurunuzu DMCA web sitesi üzerinden yapacaksanız ilk başvurunuzun ücretsiz olacağını unutmayın! Fakat ek başvurular için sistem sizden bir miktar ücret talep edecektir. Bu yüzden DMCA içerik kaldırma hizmeti sunan profesyonel ajanslarla çalışmak çok daha doğru bir tercih olabilir. Çünkü yüz yüze ve doğrudan iletişim mümkündür.

Standart bir DMCA başvurusu sırasında sizden istenen bilgiler bellidir. Bu bilgiler isim soyisim, adres, telefon numarası ve e-posta adresi gibi temel bilgileri içerir. Tüm bunlara ek olarak ihlale konu çalışmanın adı ve bunu kanıtlayan belgeler ile birlikte tüm ihlal ayrıntıları da sizden istenir. Son olarak size ait olan içeriğin URL’si ve kopya olduğunu düşündüğünüz içeriğin URL adresi ile birlikte başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

DMCA İçerik Kaldırma Hizmeti Veren Kurumlar

Ürettiğiniz herhangi bir içerik ya da eser ile ilgili bir telif hakkına sahip olmasanız bile; servis sağlayıcılarına, kopya içeriğin yayınlandığı platforma ya da kopya içerikleri yayınlayan site sahiplerine bir DMCA içerik kaldırma talebi göndermeniz mümkün. Eğer elinizde bir telif hakkı bulunuyorsa, içerik kaldırma talebiniz yüksek ihtimalle olumlu sonuçlanır. Fakat bir telif hakkına sahip olmamanız durumunda doğrudan bir DMCA şikayeti oluşturmak sonuç vermeyebilir.

DMCA şikayeti yapmanıza neden olan kopya içerikler bazen birden fazla platforma yayılmış olabilir. Böyle durumlarda DMCA içerik kalma şikayetine ek olarak farklı hizmetler de almanız gerekir. Nitekim bu sürecin tamamını tek başınıza yönetmeniz genellikle çok fazla zaman alır ve bu kayıp zaman size hem maddi hem de manevi olarak hasar verebilir. DMCA içerik kaldırma hizmeti konusunda profesyonel destek sağlayan Distile, sürecin sizin açınızdan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlanmasını sağlar. Eğer siz de DMCA içerik kaldırma hizmeti almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir