E-Ticaret Sitelerinde İzinsiz Marka Kullanımı

E-Ticaret Sitelerinde İzinsiz Marka Kullanımı

İnternet hem iş alışkanlıklarını hem de yaşam alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirdi. Artık pek çok ticari faaliyet i̇nternet üzerinden gerçekleşiyor ve e-ticaret sitelerinin bunda büyük bir rolü var. E-ticaret sitelerindeki satıcıların sayısında meydana gelen artış, bir takım sorunları da beraberinde getirdi. En ciddi sorunlardan biri olarak da izinsiz marka kullanımı gösterilebilir. Peki e-ticaret sitelerindeki izinsiz marka kullanımlarının engellenmesi neden önemli ve bu durumla nasıl mücadele edilir? 

E-Ticaret Sitelerinde İzinsiz Marka Kullanımlarının Engellenmesi Neden Önemli?

Türkiye’de hizmet veren Trendyol, Sahibinden, N11 başta olmak üzere tüm dünyada e-ticaret platformlarının sayısı inanılmaz bir artış gösterdi. Günümüzde pek çok marka faaliyetlerini dijital ortama taşırken, yalnızca e-ticaret faaliyetleri gerçekleştirmek için kurulmuş olan çok platformlar da bir bir kurulmaya başladı. İnternetteki bazı satıcılar başka markaların ürünlerini izinli ve belgeli bir şekilde satabiliyor. Fakat e-ticaret platformlarının ve burada ticaret yapan satıcıların sayısının artması, izinsiz marka kullanımı ve telif hakkı ihlalleri de yarattı. Söz konusu ihlallerin sayısının artması, bu ihlallerin takibini de zorlaştırmaya başladı. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Bu durumun hem tüketiciler hem de marka sahipleri açısından son derece olumsuz sonuçları mevcut. Örneğin siz arzu ettiğiniz herhangi bir markanın ürününü satın almadan önce, o markaya ait ucuz ürünler satan bir mağaza bulabilirsiniz. Fakat bu mağaza söz konusu marka tarafından yetkilendirilmemiş fakat o markanın ismini kullanarak aslında o markaya ait olmayan ürünler satıyor olabilir. Böyle durumlarda tüketiciler kullandıkları ürünlerin sahte olduğunun farkında olmadığında, kullandıkları kalitesiz ürünlerin gerçek markaya ait olduğunu düşünür. Bu durum yaygınlaşmaya başladığında, tüketiciler ürünlerden arzu ettikleri verimi alamayacağı için mağdur olacaklardır. Bir diğer yandan marka ile ilgili olumsuz bir düşünce ve hava oluşmaya başlar. Özellikle günümüzde internetin ve sosyal medyanın gücü düşünüldüğü zaman, böyle bir durum kısa süre içerisinde markanın ciddi bir itibar kaybı yaşamasına neden olabilir. Öyle ki, bu durum markaları iflasa götürecek bir karalama kampanyasına bile neden olabilir. Bu yüzden e-ticaret sitelerinde izinsiz marka kullanımının önüne geçmek için gerekli önlemlerin hızlı bir şekilde alınması gerekir. 

E-Ticaret Sitelerinde İzinsiz Marka Kullanımı Nasıl Engellenir?

Eğer elinizde bir marka tescili bulunuyorsa, e-ticaret sitelerinde bulunan satıcılar marka tescili sizin elinizde bulunan ürünleri satamaz. Eğer böyle bir durum tespit eder ve bunu mevcut e-ticaret sitesine bildirirseniz, e-ticaret sitesi söz konusu satıcının marka tescili size ait olan ürünleri satmasına engel olur. Fakat bazen hem iletişim hem de belgelendirme sürecinde yaşanabilecek olan sorunlar, bu sürecin uzamasına neden olur. Sürecin uzaması da marka itibarının zedelenmeye devam etmesi demektir. Nitekim bugün e-ticaret sitelerinin hemen hemen tamamının izinsiz marka kullanımı engellemek adına aldığı önlemler yetersiz görülmektedir. Bu yüzden marka sahiplerinin söz konusu marka ihlallerine engel olmak için alternatif yöntemlere başvurması önerilir. 

Akla gelen ilk alternatif yöntem izinsiz marka kullanımı gerçekleştiren satıcılar ile iletişime geçmek ya da hukuki bir süreç başlatmaktır. Fakat izinsiz marka kullanımı gerçekleştiren satıcıların sayısının çok fazla olması hem hukuki süreci hem de satıcılar ile iletişime geçme sürecini uzatır. Bu yüzden hızlı ve etkili bir çözüm alabilmek için profesyonel destek almak gerekir. E-ticaret sitelerinde gerçekleşen marka ihlallerine hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edilen Distile, böylelikle marka itibarının korunmasına da yardımcı olur. Siz de e-ticaret sitelerindeki izinsiz marka kullanımı ile mücadele etmek isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir