Eski Fotoğraflarınız Arama Sonuçalarında Gözükmesin

Eski Fotoğraflarınız Arama Sonuçalarında Gözükmesin

ESKİ FOTOĞRAFLARINIZ ARAMA SONUÇLARINDA GÖZÜKMESİN

Kendinizi Silin

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Arama motorlarına adınızı yazdığınızda çıkan fotoğraflar zannettiğinizden daha etkili. Bununla uğraşmak zorunda kalmak istemiyorsanız unutulma hakkınızı kullanın. Avrupa Birliği Adalet Divanı Google’da unutulma hakkına karar verdi. Söz konusu mahkeme ilgisiz ve geçersiz kişisel verilere yönelik linklerin kaldırılmasının talep edilebileceğine karar verdi. Unutulma hakkı adı verilen bu uygulamadan yana tavır koyan mahkeme Google’ın bazı arama sonuçlarını değiştirmesi yönünde karar aldı. Bu karar her ne kadar Google ile ilgili olsa da uzmanlar bu kararın diğer arama motorlarına ve sosyal ağlara yönelik emsal karar niteliğinde olacağını savunmaktadırlar. Günümüzde kötü içeriğin sınırları hukuk dünyasında halen netleşmediğinden sizin istemediğiniz eski bir fotoğraf kaldırılması gereken bir içerik olarak değerlendilmeyebilmektedir.

Eski Fotoğraflarınız Arama Sonuçalarında Gözükmesin

İnternet Aramalarında Çıkmamak İçin

  1. Profillerinizi özel yapın. Twitter, Facebook, Linkedin gibi ağlardaki profillerinizi kaldırın.
  2. Adınızın göründüğü siteleri tarayın. Nerelerde göründüğünüzü not alın.
  3. Fotoğrafınızın göründüğü siteye başvurun. Adınızın ve fotoğrafınızın kaldırılmasını isteyin. Web sitelerinin mahkeme kararı olmadan içeriği kaldırma zorunluluğu yoktur. Eğer onlara içeriğin itibarınızı olumsuz etkilediğini ve iş bulmakta zorlandığınızı anlatırsanız sonuç alabilirsiniz.
  4. Veritabanlarından çıkın. Bununla ilgili ‘deleteme’ gibi uygulamalar bulunmaktadır.
  5. Yeni içerik yaratın. Yeni ve taze içerikle öne çıkarsanız sizinle ilgili yayınlanacak fotoğrafları siz karar vermiş olursunuz. Sosyal medya hesabınızdan beğendiğiniz fotoğrafları paylaşın.
  6. Anonim online olun.
  7. İnternette yeni iz bırakmayın.

Yasal Yola Başvuru

Yaptığınız temizleme işlemlerinden sonra yine de interneti kullanmaya devam edecekseniz bunu yaparken dikkatli olmalısınız. İnternette iz bırakmamaya çalışın. Bunun en kolay yolu sosyal medyada fotoğrafınızı paylaşmamak. Bütün bu yolları denediğiniz halde bir sonuç elde edemediğinizi düşünüyorsanız bilişim alanında çalışan bir uzmandan yardım istemelisiniz. Alanında uzman bilişim avukatları da size yardımcı olabilirler. Facebook ve Twitter gibi Türkiye’de ofisi bulunmayan sosyal paylaşım sitelerinden fotoğrafların kaldırılması oldukça zordur. Bireyler ve kurumlar bu noktada bilişim avukatı marifeti ile söz konusu fotoğrafın ve diğer kötü içeriğin kaldırılmasını sağlayabilecekleri gibi adı geçen hukuksuz paylaşımın URL’sini engelleme yöntemine başvurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir