Google Arama Önerileri Nasıl Çalışır?

Arama Önerileri

Günümüzde hemen hemen tüm i̇nternet kullanıcıları herhangi bir şeye ulaşmak için ilk olarak arama motorlarını kullanıyor. Çünkü bu, aranılan şeye ulaşmak için başvurulabilecek en hızlı yöntem. Google dünyanın en gelişmiş arama motoru olarak bir arama önerisi sistemi kullanıyor. Yani bir kullanıcı herhangi bir şey aramak istediğinde, kullanıcıyı aradığı sonuca doğrudan götürecek en doğru tahminleri yapmaya çalışıyor. Ki bunu neredeyse yüzde yüzlük bir başarı oranı ile yaptığını söyleyebiliriz. Peki Google arama önerileri nasıl çalışıyor? Bu konuyu sizler için araştırdık.

Google Arama Önerilerinin Çalışma Mantığı

İnternet etkinliğimiz sırasında aradığımız şeye doğrudan ve hızlı bir şekilde ulaşmayı önemseriz. Bunun için de en çok kullanılan araç elbette Google. Google kullanıcıların aradıkları sonuçlara daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için bir öneri sistemi kullanır. Bu öneri sistemi sizin geçmiş i̇nternet etkinliğiniz üzerinden şekillenir. Google’a herhangi bir kelime yazdığınızda, Google hemen aşağıda o an ne aradığınızı tahmin eden bazı öneriler getirir. Yani siz arama cümlesinin yalnızca birkaç kelimesini yazdığınızda Google sizin ne aradığınızı tahmin eder. Gelişmiş yapay zeka teknolojileri sayesinde yapılan tahminlerin büyük ölçüde doğru çıktığını söylemek de mümkün.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Bu durumu şu şekilde bir örnekle açıklayabiliriz: Diyelim ki Google’da arama önerilerinin nasıl silinebileceğini arayacaksanız. Google arama çubuğuna “Google arama” yazdığınızda, Google otomatik olarak size “Google arama önerileri nasıl silinir?” şeklinde bir arama önerisi getirir. Böylelikle cümlenin devamını yazmanıza gerek kalmaz ve aradığınız sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu tahminler bir yandan sizin i̇nternet etkinliğiniz üzerinden şekillendiği gibi, bir yandan da trend aramalar üzerinden şekillenir. Yani örneğin dönemsel olarak Türkiye Süper Ligi trend bir konumdaysa, bu durumda siz “Türkiye süper” yazdığınız zaman Google size “Türkiye Süper Ligi şampiyonu kim oldu?” şeklinde bir arama önerisi getirebilir. Eğer bu arama önerilerini görmek istemezseniz, bunları temizlemeniz ya da tamamen kapatmanız da mümkün.

Google Arama Önerileri Nasıl Silinir?

Google arama önerilerini silmek için Google My Activity sayfası kullanılabilir. Sahip olduğunuz Google hesabı ile oturum açtıktan sonra bu sayfa üzerinden tüm arama önerileri temizlenebiliyor. Üstelik yalnızca belirli bir zaman aralığını temizleyebileceğiniz gibi, tüm zamanlardaki arama tahminlerini ve arama geçmişini de silmeniz de mümkün. Arama önerileri bu etkinliğe göre şekillendiği için, i̇nternet etkinliğinizi sildiğinizde arama önerileriniz de otomatik olarak sıfırlanacak ve değişecektir. Dilerseniz arama önerilerini tamamen kapatabilir ve Google aramalarında size herhangi bir öneride bulunulmasının önüne geçebilirsiniz. Peki Google arama önerilerini silmek size nasıl bir katkı sağlar?

Eğer ortak kullanılan bir bilgisayar söz konusuysa, size getirilen arama önerileri her zaman doğru olmayabilir. Bu da aradığınız sonuca ulaşmanız konusunda problem yaratabilir. Bir diğer yandan geçmişte yapılmış olan uygunsuz aramalar da yine ortak kullanılan bilgisayarların olduğu ortamlarda ciddi bir problemdir. Son olarak; eğer sizin ya da markanızın arama önerilerinde görünür olduğu ve tüm kullanıcılara önerildiği bir durum varsa, bu sürecin yönetimi çok daha profesyonel bir çalışma gerektirir. Bunun için de bu alanda profesyonel olarak hizmet veren uzman ekiplerden yardım almak gerekir.

Eğer siz de Google arama önerileri ile ilgili problemleri ortadan kaldırmak ve online itibar yönetimi konusunda etkili çözümler geliştirmek isterseniz, Distile bu alanda size profesyonel destek sağlar. Online algı yönetimi çalışmaları geliştirmek ve online itibarınızı korumak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir