Google Arama Önerilerini Silme

Google Arama Önerilerini Silme

Google arama önerilerini kişisel bilgisayardan kaldırmak çok zorlayıcı bir süreç değil. Fakat sizinle ya da işinizle ilgili bir durumun Google arama trendlerinde bulunması ve sizden bağımsız olarak çeşitli aramalarda görünmesi ciddi problemler yaratabilir. Peki Google arama önerileri nasıl çalışır ve söz konusu öneriler silinebilir mi?

Google Arama Önerileri Nasıl Çalışır?

Google öneri süreci veri toplama, öğrenme ve öneri aşaması olmak üzere 3 farklı adımda gerçekleşir. Google kullanıcıların yaptığı aramalara en iyi sonuçları getirebilmek ve yazılmış olan kelimeleri en doğru şekilde tamamlayabilmek için pek çok veri toplar. Toplanan veriler arasında kullanıcı bilgileri, çeşitli alışveriş sitelerinden gerçekleştirilen sipariş verme ve ürün yorumlama gibi işlemler, arama geçmişleri ve çok daha fazlası yer alır. Toplanan tüm bu veriler, bir öğrenme algoritması ile filtrelenir ve işlenir. Netice olarak Google kullanıcının arama terimlerini ya da tercih edebileceği şeyleri tahmin ederek önerir. Yani kısacası Google tüm i̇nternet geçmişiniz üzerinden sizi tanır, öğrenir ve en doğru şekilde yönlendirmeye çalışır. Fakat bazı kullanıcılar için bu öneriler doğru şekilde çalışmayabilir. Ya da kullanıcılar pek çok farklı nedene bağlı olarak i̇nternet geçmişini temizlemek ve öneri sistemini devre dışı bırakmak isteyebilir. Peki Google arama önerilerini silmek için ne yapmak gerek?

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Google Arama Önerileri Nasıl Silinir?

Google’a giriş yaptığınızda ve arama çubuğuna herhangi bir kelime yazdığınızda, Google bu çubuğun altında sizin için pek çok öneri getirir. Bu öneriler sizi her zaman istediğiniz gibi yönlendirmeyebilir. Bunun nedeni mevcut hesaptaki i̇nternet deneyiminin sizin tarafınızdan gerçekleştirilmemiş olması olabilir. Bir diğer yandan i̇nternet geçmişinizi sıfırlayarak yeni bir başlangıç yapmak istemiş olabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun Google arama önerilerini silmek isterseniz, izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

  • İlk olarak Google My Activity sayfasına gitmeniz gerekiyor. Bunun için Google üzerinden “Google My Activity” araması yapabilir ya da doğrudan myactivity.google.com adresine gidebilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan sayfada arama önerilerini silmek istediğiniz Google hesabınız ile oturum açın.
  • Sol tarafta bulunan menüde yer alan “etkinlik silme ölçütü” sekmesine tıklayın.
  • Burada karşınıza son 1 saat, son gün, tüm zamanlar ve özel aralık olmak üzere 4 farklı seçenek çıkar. Eğer tüm önerileri silmek istiyorsanız “tüm zamanlar” seçeneğine tıklayın. 
  • Karşınıza silmek istediğiniz verilerin bir listesi çıkacak. Alt kısımda yer alan “sil” butonuna bastıktan sonra tüm etkinliğiniz tamamlanmış olacak.

Bu noktadan itibaren Google arama geçmişiniz temizlendiği için, i̇nternet geçmişiniz dolayısıyla Google tarafından yapılan öneriler de silinmiş olur. Online itibar yönetimi ve içerik kaldırma hizmetleri başta olmak üzere pek çok alanda profesyonel ve uzman bir ekiple çalışan, sizlere Google arama önerilerini silme konusunda da profesyonel destek sağlar. 

Google Arama Önerilerini Silmek Neden Önemli?

Günümüzde pek çok kişinin i̇nternet aktivitesi Google üzerinden işliyor. Ayrıca Google üzerinde yapılan arama önerileri ciddi bir yönlendirme sağlıyor. Fakat i̇nternet geçmişinde artık görülmesini istemediğiniz şeyler, özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda problemler yaratabilir. Bu durum hem önerilerin doğru şekilde çalışmaması, hem de gizli kalması gereken bilgilerin Google arama önerileri üzerinden bilgisayarı kullanan başka insanlar ile paylaşılması anlamına gelir. Nitekim Google arama önerilerini silmek, bu gibi riskleri ve problemleri de ortadan kaldırmış olur. 

Son olarak Google arama önerilerinde sizinle ya da işletmenizle ilgili bir konu görünüyor olabilir. Google’ın otomatik olarak yaptığı bu öneri size ya da işletmenize zarar veriyor olabilir. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak için de mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir