Google Arama Tahminleri Nasıl Silinir?

Google Arama Tahminleri Nasıl Silinir?

Günümüzde i̇nternet etkinliğinin büyük kısmı hala arama motorları üzerinde gerçekleşiyor. Arama motoru denildiği zaman akla ilk gelen araç da elbette Google. Google aynı zamanda bugün pek çok platformun kullandığı öneri sisteminin de öncülerinden biri. Nitekim yapmak istediğiniz herhangi bir aramada Google getirdiği öneriler ile sizi doğru bir şekilde yönlendirebiliyor. Peki Google arama tahminlerini silmek mümkün mü? 

Google Arama Önerilerinin Çalışma Prensipleri

Google tarafından geliştirilmiş olan, kullanıcıların aradıkları şeylere daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayan bir öneri sistemi bulunur. Google hem trend i̇nternet aramalarından, hem de kullanıcıların i̇nternet etkinliğinden toplanan verileri, arama önerilerini en iyi hale getirmek için kullanır. Aslında burada Google tarafından hedeflenen şey güncel ve popüler i̇nternet aramaları, kullanıcıların arama geçmişi, kullanıcıların ilgi alanları gibi veriler üzerinden en doğru tahminlerde bulunmaktır. Örneğin siz geçmiş dönemde Google’ın arama önerilerini nasıl silebileceğinize dair bir araştırma yaptıysanız ya da arama önerilerinin silinmesi i̇nternet ortamında sık aratılan bir konuysa olaylar şu şekilde gelişir: Siz Google’a “Google arama” yazarsınız ve arama kutucuğunun hemen altında size “Google arama önerileri silme” araması öneri olarak sunulur. Böylelikle ulaşmak istediğiniz sonuca çok daha hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Eğer Google üzerinde yeni bir kullanıcı profili oluşturmak ve her şeye sıfırdan başlamak isterseniz, öncelikle Google arama önerilerini temizlemeniz gerekir. Ayrıca bu durum geçmişte yapılmış olan ve temizlenmesi gereken uygunsuz aramaların da bir daha geri dönmemecesine temizlenmesi anlamına gelir. Peki Google arama önerilerini silmek için ne yapmak gerekiyor?

Google Arama Tahminleri Nasıl Silinir?

Google arama tahminleri genellikle doğru şekilde çalışsa da, bazı kullanıcılar tarafından istenmeyebilir. Böyle durumlarda Google arama tahminlerini silmek ya da tamamen kapatmak için Google My Activity sayfasını kullanabilirsiniz. Elbette bu sayfayı kullanabilmek için öncelikle arama tahminlerini silmek ya da kapatmak istediğiniz Google hesabınızda oturum açmanız gerekiyor. Oturum açıp Google My Activity sayfasına gittikten sonra sol tarafta bulunan menüden “etkinlik silme ölçütü” seçeneğine gidin. Burada sizden verileri silmek istediğiniz zaman aralığını seçmeniz istenir. Burada bulunan verileri saatlik ya da günlük olarak silebileceğiniz gibi, “tüm zamanlar” seçeneğine tıklayarak tüm verileri de silebilirsiniz. Örneğin “tüm zamanlar” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza tüm verileri içeren bir liste çıkar. Listenin hemen altında bulunan “sil” seçeneğine tıkladığınız anda tüm arama geçmişiniz temizlenir ve dolayısıyla arama tahminleriniz de silinmiş olur. 

Uygunsuz Arama Önerileri Nasıl Silinir?

Yukarıda anlattığımız adımları izleyerek kendi hesabınızdaki arama önerilerini silmeniz mümkün. Fakat diyelim ki sizinle ya da işletmenizle ilgili bir arama terimi Google tarafından başka kullanıcıların tüm aramalarında öneriyor. Yani örneğin siz X adında bir restoran işletiyorsunuz diyelim. Herhangi bir “X restoran” araması yaptığı zaman, Google arama önerisi olarak “X restoran bozuk yemek” gibi bir arama önerisi getiriyor olabilir. Dolayısıyla bu durum işletmenize doğrudan zarar verecektir. Söz konusu arama önerisinin kaldırılması için Google ile iletişime geçmek ya da hukuki bir süreç başlatmak tercih edilebilecek iki farklı yöntem. Fakat her iki durumda da kesin bir sonuç alınamayabilir. 

Yukarıdaki yöntemlerin sonuç vermediği ya da sizin daha hızlı bir sonuca ihtiyacınızın olduğu durumlarda profesyonel destek alarak söz konusu arama önerilerinden kurtulabilirsiniz. Bu alanda hızlı ve etkili çözümler geliştiren Distile, arama önerileri sonucu oluşan negatif algının bertaraf edilmesine ve online itibarın sağlanmasına yardımcı olur. Eğer siz de profesyonel destek almak isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir