Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırma

Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırma

Günümüzde her bilgiye ulaşmak Google gibi arama motorları sayesinde çok daha kolay bir hale geldi. Her gün arama motorlarında milyarlarca sonuç listeleniyor. Bu durum görsel aramaları için de geçerli. Nitekim söz konusu aramalarda size ait ya da arama sonuçlarında bulunmasını istemediğiniz görseller de bulunuyor olabilir. Peki böyle durumlarda Google görsellerden fotoğraf kaldırmak için ne yapmak gerekiyor? 

Google Görsellerden Fotoğraf Kaldırmak Neden Önemli?

Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan arama motoru Google, yalnızca metin bazlı aramalarda değil aynı zamanda görsel aramalarında da pek çok görsel listeliyor. Bu pek çok açıdan fayda yaratıyor olsa da, özellikle müstehcen içerikler ya da telif hakkı ihlalleri gibi durumlar can sıkıcı olabilir. Dolayısıyla kişilere ya da markalara maddi ve manevi zararlar verebilecek böyle bir durumun ortadan kaldırılması gerekir. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Örneğin telif hakkı ihlalleri ile ilgili durumları göz önünde bulunduralım. Eğer size ait bir eser ya da görsel Google görsellerde listelenirse, bu durum o görselin artık herkes tarafından görülebilir olduğu anlamına gelir. Yani sizden bağımsız olarak ve habersiz şekilde çeşitli kampanyalarda ya da ticari faaliyetlerde kullanılabilir. Daha basit bir ifadeyle; size ait bir görselin aslında hiç desteklemediğiniz bir kampanyada kullanılması, sizi söz konusu kampanyayı destekler gibi gösterir ve bu da itibarınızın zedelenmesine neden olabilir. Markalar ya da firmalar üzerinden örnek vermek gerekirse; diyelim ki siz ayakkabı üreten bir işletme sahibisiniz ve ürettiğiniz ayakkabıların ne kadar kaliteli olduğu herkes tarafından biliniyor. Böyle bir durum mevcutken Google görsellerde markanıza ait bir ayakkabının tabanının çıkmış olduğunu ya da ortadan ikiye ayrılmış olduğunu gösteren bir görsel, markanıza ciddi zarar verecektir. Bu yüzden de söz konusu görsellerin arama sonuçlarından kaldırılması ve marka itibarının korunması gerekir. Bir diğer can sıkıcı konu olan müstehcen içerikleri örneklendirmeye ve ne gibi sorunların doğurabileceğini anlatmaya ise gerek yok.

Google Görsellerden Fotoğraf Nasıl Kaldırılır?

Google görsellerden fotoğraf kaldırmanın tek bir yolu yok. Fakat burada akla ilk gelen yöntem elbette söz konusu fotoğrafların yer aldığı sitelerin sahibiyle iletişime geçmek ve fotoğrafın kaldırılmasını istemek. Söz konusu görseller Google veri tabanında yer almadığı ve sitelerden çağrıldığı için, Google’ın bu fotoğrafları kaldırması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak size ait bir fotoğraf yayınlandığı web siteden kaldırılmasına rağmen hala Google görsel aramalarında çıkıyorsa, işte o zaman Google’dan söz konusu görselin arama sonuçlarından kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bir diğer yandan bazı durumlarda Google görselleri arama sonuçlarından kaldırabilir. Elbette bu görsellerin yayınlandığı web siteden de kaldırılmasını anlamına gelmez. Yani biri Google üzerinden fotoğrafa ulaşmaya çalıştığı sürece bir sonuca varamaz. Bu durumun geçerli olduğu koşullar şunlardır:

  • Hassas olabilecek mali ya da tıbbi bilgiler ile birlikte resmi kimlik bilgilerini içeren görseller,
  • Kişinin izni olmadan mahrem görseller ya da intikam amaçlı olarak kullanılan müstehcen görseller,
  • 18 yaşından küçük kişilere ait görseller,
  • Fikri mülkiyet sorunları ve çeşitli yasal nedenler.

Her ne kadar söz konusu durumlarda Google görselleri kaldırıyor olsa da, bu uzun ve zorlayıcı bir süreçtir. Yani siz Google ile iletişime geçtikten sonra sorununuz birkaç saat içerisinde çözülmez. Hatta bazı durumlarda aylarca beklemeniz gerekebilir. Peki daha hızlı ve daha etkili bir çözüm yok mu?

Elbette var! Distile ile çalışarak Google görsellerden kaldırılmasını istediğiniz görselleri hızlı bir şekilde kaldırabilirsiniz. Online içerik kaldırma ve online itibar yönetimi gibi konularda profesyonel destek alarak zamandan tasarruf edebilir, arzu ettiğiniz sonuca kısa yoldan ulaşabilirsiniz. Siz de dijital ortamdaki görünürlüğünüzü pozitif şekilde korumak adına hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir