Google’da Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Gizlersiniz?

Google’da Kişisel Bilgilerinizi Nasıl Gizlersiniz?

Google’da, paylaşıma açtığınız verilerin neredeyse tamamı başkaları tarafından görülür. Buna geçmişte sosyal medyada yaptığınız paylaşımlar ya da yayınladığınız gönderiler de dahildir. Google size kişisel bilgilerinizi gizlemek için birtakım yöntemler sunuyor. Fakat arama sonuçlarında listelenen eski içeriklerin kaldırılması ya da gizlenmesi konusunda çok daha çetrefilli bir yoldan geçmek gerek. Dolayısıyla konuyu hem Google ayarları ile kişisel bilgilerin gizlenmesi hem de geçmiş paylaşımların ve verilerin arama sonuçlarından kaldırılması üzerinden ele almak gerekiyor.

Google’da Kişisel Bilgiler Nasıl Gizlenir?

Eğer bir Google hesabınız varsa, Google ayarlarına giderek gizlilik ayarlarını düzenlemeniz mümkün. Ayarlar sekmesine ise Google anasayfasının sağ üst kısmında bulunan profil resminden ulaşabilirsiniz. Buradaki “Gizlilik ve Kişiselleştirme” başlığı altında aradığınız şeyleri bulabilirsiniz. Örneğin;

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
  • Google’a hesabınız üzerinde arama geçmişi, konum ve Youtube izleme geçmişi de dahil olmak üzere hangi verilerin kaydedildiğini görebilir ve bunları nasıl sileceğinizi öğrenebilirsiniz,
  • Google reklamlarının sizin için nasıl kişiselleştirildiğini görebilir, kişiselleştirilmiş reklamları kapatabilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz,
  • Kişisel bilgilerini güncelleyebilir, hangi bilgilerin görünür olacağını ve hangi bilgilerin gizli kalacağını ayarlayabilirsiniz.

Google, yukarıdakiler gibi çok sayıda gizlilik ayarını kolay bir şekilde ayarlamanıza müsaade eder. Fakat geçmişte farklı platformlarda ya da sosyal medya araçlarında birtakım kişisel bilgilerinizi paylaştıysanız, bu bilgiler arama motorlarında görünüyorsa ve siz de bu bilgileri kaldırmak için herhangi bir hamle yapamıyorsanız, bu durumda daha gelişmiş yöntemlere başvurmanız gerekir.

Google’da Kişisel Bilgileri Kaldırma

Youtube ya da Yandex gibi video içerik platformları, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçları ya da i̇nternet üzerindeki blog, haber siteleri ve çok daha fazlasında kişisel bilgilerinizi içeren içerikler yer alıyor olabilir. Bu içerikler çoğu zaman kişilerin kendisi tarafından üretilir ve şifrelerin unutulması ya da başka nedenlere bağlı olarak geri alınamaz. Bazen ise kötü niyetli kişiler tarafından ya da herhangi bir acemilik sonucu i̇nternet ortamına düşmüş olabilir. Böyle durumlarda kişisel bilgileri içeren bu içeriklerin arama motorlarından kaldırılması için Google ile iletişime geçmek ya da hukuki bir süreç başlatmak gerekir. Ki sonuç olarak içerikler arama sonuçlarından kaldırılmış olsa bile, kaynaklarında var olmaya devam eder. Bu yüzden çok daha etkili çözümlere yönelmek gerekir.

Söz konusu kişisel bilgilerin i̇nternet ortamından kaldırılmaması durumunda, bu bilgilerin sizin aleyhinizde kullanılması ve bu gelişmenin size maddi ve manevi olarak zarar vermesi söz konusudur. Nitekim bu zararlardan korunmak için hukuki bir süreç başlatabilir ya da çok daha hızlı ve etkili bir çözüm olan içerik kaldırma hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

Kişisel Bilgilerin Paylaşılmasından Doğan Sorunları Distile ile Önleyin!

2010 yılından bu yana hem kişilere hem de kurumlara içerik kaldırma hizmeti sunan Distile, i̇nternet ortamından kaldırılması istenen içerikleri ve kişisel bilgileri yalnızca arama motorlarından değil, kaynaklarından da kalıcı olarak kaldırır. Distile, Monitör Hizmeti olarak adlandırdığı algoritma sayesinde 7/24 izleme gerçekleştirir. Bu sayede yalnızca mevcut içerikler i̇nternet ortamından kaldırılmakla kalmaz, aynı zamanda i̇nternet ortamı düzenli olarak taranarak olumsuz içeriklerin tespiti yapılır. Böylelikle kişilere ya da kurumlara zarar verebilecek olan içeriklere anlık olarak müdahale edilebilir. Distile Monitör Hizmeti sayesinde potansiyel krizler savuşturulurken, doğabilecek maddi ve manevi zararlar da önlenmiş olur. 

Eğer siz de i̇nternet ortamında yer alan ve müdahale edemediğiniz kişisel bilgileri gizlemek ya da i̇nternet ortamından tamamen kaldırmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilir ve yüz yüze bir görüşme planlayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir