Google’dan İçerik Kaldırmanın Püf Noktaları

Google’dan İçerik Kaldırmanın Püf Noktaları

İnsanlar günlük hayatlarının büyük bir kısmını dijital ortamda geçirmeye başlamış durumda. Bu da aynı zamanda i̇nternet ortamında çok fazla iz bırakılması anlamına geliyor. Herhangi bir kişi ya da marka hakkında çıkmış olan bir haber, bir sosyal medya profili ya da bir blog içeriğinin i̇nternet ortamından kendiliğinden silinmesi mümkün değil. Dolayısıyla tamamı arama motorlarında listeleniyor. Eğer kendinize yeni bir sayfa açmak ve dijital görünürlüğü iyileştirmek isterseniz, geçmişinizde bıraktığınız bu içerikleri temizlemeniz gerekiyor. Peki Google’dan içerik kaldırmanın püf noktaları neler?

  1. Google’da İçerik Kaldırma Talebi Oluşturun

Google üzerinde yer alan herhangi bir içeriği kaldırmak için Google’a bir başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonrası Google bir değerlendirme yapar ve başvurunuzu haklı bulursa, söz konusu içeriği arama motorundan kaldırır. Fakat bu durum içeriğin kaynağından kaldırılması anlamına gelmez. Yani içerik arama motoru sonuçlarında listelenmez fakat kaynağında kalmaya devam eder. Ayrıca şunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor: Google’a yapılan başvuruların tamamı olumlu şekilde sonuçlanmaz. Bir diğer yandan talebin incelenmesi ve başvuru sahibine geri dönüş yapılması oldukça uzun bir vakit alır. Yani eğer hızlı ve etkili bir çözüme ihtiyacınız varsa, bu yöntem pek de size göre değil. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
  1. İçeriklerin Yer Aldığı Web Siteler ile İletişime Geçin

Herhangi bir içeriğin i̇nternet ortamından kaldırılması için sık başvurulan yöntemlerden biridir. Yine de bu yöntemin sonuca ulaşmasını engelleyecek bazı durumlar mevcut. Bunlardan ilki web site sahibinin içeriği kaldırmayı reddetmesidir. Bir diğer yandan site terk edilmiş ve artık kullanılmıyor olabilir. Böyle durumlarda web site sahibi ile iletişime geçmek içeriklerin kaldırılması noktasında sonuç vermeyecektir. Ayrıca bazen bir içerik birden fazla sitede yayınlanmış olabilir. Nitekim her bir site ile iletişime geçmek hem vakit olarak hem de emek olarak kayba neden olacaktır. Bu yüzden bu yönteminde doğrudan sonuç verdiğinden bahsetmek yanlış olur.

  1. Hukuki Süreç Başlatın

Eğer Google ile ya da web site sahipleri ile iletişime geçerek bir sonuç alamadıysanız, bu durumda bir hukuki süreç başlatabilirsiniz. Bunun için de elbette alanında deneyimli ve uzman bir avukat ile anlaşmanız gerekiyor. Avukat ile hukuki bir süreç başlattıktan sonra eğer mahkeme lehinize karar verirse, söz konusu içeriğin kaldırılması ya da içeriğin yayınlandığı web sitenin erişime kapatılması söz konusudur. Fakat mahkemenin talebinizi reddetmesinin de bir ihtimal olduğunu unutmayın! Ayrıca bugün mahkemelerin bu tür davalarla dolu olduğu düşünülürse, sıranın size gelmesinin ve davanın sonuçlanmasının oldukça uzun bir vakit alacağını da göz önünde bulundurun. 

  1. Profesyonel Destek Alın

Google’da üzerinde yer alan içeriklerin kaldırılması özenli ve detaylı bir çalışma gerektirir. Dolayısıyla bireysel bir çaba ile sonuç almak neredeyse imkansızdır denebilir. Günümüzde hizmet veren bazı dijital ajanslar içerik kaldırma konusunda geniş bilişim ekipleri ve avukat kadroları ile çalışır. Böylelikle pek çok farklı aracı bir araya getirerek etkili ve hızlı bir içerik kaldırma süreci yaratırlar. Nitekim bugün i̇nternet ortamından ya da arama motorlarından içerik kaldırmak istediğinizde başvurabileceğiniz en etkili yöntem profesyonel destek almaktır. Profesyonel destek hem zamandan hem de emekten tasarruf etmenizi sağlar.

İnternetten görsel, haber ve içerik kaldırma, online itibar ve algı yönetimi alanlarında 10 yılı aşkın sektör tecrübesi ile hizmet veren Distile, dijital görünürlüğün pozitif inşası için etkili çözümler geliştirir. Eğer siz de Distile ile çalışarak i̇nternet üzerinde bulunan içerikleri kaldırmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir