Haber Kaldırma Dilekçesi Nedir?

Haber Kaldırma Dilekçesi Nedir?

İnternet üzerinden haber yapan kaynakların sayısının artması, aradığımız şeylere ulaşamamızı ya da gündemi rahat bir şekilde takip etmemizi kolaylaştırdı. Her ne kadar söz konusu haber siteleri bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmış olsa da, bu durum bazen istenmeyen sonuçlar da yaratabilir. Örneğin günümüzde ortaya çıkan bazı haberlerin kişiler ya da kurumlar için yıpratıcı sonuçlar doğurduğu biliniyor. Peki söz konusu haberlerin i̇nternet ortamından kaldırılması için verilen haber kaldırma dilekçesi nedir?

Haber Kaldırma Dilekçesi Nedir?

İnternet üzerinden haber ya da içerik kaldırma ve sitelere erişim engeli getirilmesi gibi konuları içeren bir mevzuat bulunuyor. 5651 sayılı olan “İnternette Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlarla Mücadele Hakkında Kanun” kapsamında, kişilerin ya da kurumların dilekçe vererek belirli içeriklerin i̇nternet üzerinden kaldırılması ve belirli sitelerin erişime kapatılması konusunda talepte bulunmaları mümkün. Yani herhangi bir haberi i̇nternet ortamından kaldırmak için verilen dilekçe, haber kaldırma dilekçesi olarak adlandırılıyor. Elbette söz konusu dilekçenin sonuca ulaşabilmesi için belirli koşulların oluşması gerekli. Bu koşulları şu şekilde listelemek mümkün:

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
 • Özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edilmesi,
 • Kişilik haklarına saldırı ya da kişilik haklarının ihlal edilmesi,
 • Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun ihlal edilmesi,
 • İnternet ortamında unutulma hakkı,
 • Kamu yararının sağlanması.

Eğer bir haberi internet ortamından kaldırmak için bu koşullar ulaşmışsa, o halde kişiler ya da kurumlar haber kaldırma dilekçesi ile mahkemeye başvurabilir. Söz konusu başvuru hem içeriklerin kaldırılması hem de içeriğin yer aldığı siteye erişimin engellenmesi için olabilir. 

Haber Kaldırma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Haber kaldırma dilekçesi doğrudan sizin tarafınızdan yazılabileceği gibi, bu konuda bir avukatla da çalışılabilir. Aynı zamanda internetten haber kaldırma hizmeti veren profesyonel ekipler de bu konuda destek sağlamaktadır. Yazılması gereken haber kaldırma dilekçesi Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliğine yönelik olarak yazılmalıdır. Yazılan dilekçe içerisinde yer alması gereken bilgiler ise şunlardır:

 • Tedbir isteyen kişinin adı ve soyadı,
 • Tedbir isteyen kişinin adres bilgileri,
 • Tedbir isteyen kişinin avukatı ya da vekili,
 • Talebin konusu (içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi),
 • İşlenen suç,
 • Suç tarihi,
 • Açıklamalar,
 • Hukuki nedenler ve hukuki deliller,
 • Sonuç ve istem.

İstenen tüm bu bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, sürecin sorunsuz bir şekilde sonuçlanması açısından büyük önem taşır. Bu yüzden dilekçe içerisinde delillerle güçlendirilmiş doğru bilgilere yer vermek gerekir.

İnternetten Haber Kaldırma Süreci

İnternet ortamında yer alan bazı haberler doğrudan kişilere ya da kurumlara zarar verebilir. Söz konusu haberler bazen gerçeği yansıtırken, bazen de rakipler tarafından ortaya sunulmuş PR çalışmalarından ibaret de olabilir. Her iki durumda da bu haberlerin ortadan kaldırılması, online itibarın korunması açısından büyük önem taşır. Bu haberleri i̇nternet ortamından kaldırmak için başvurulabilecek en etkili yöntemlerden biri de, haber kaldırma dilekçesi ile mahkemeye başvurmaktır. Fakat bu süreç ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Örneğin mahkeme süreci hem kısa süre içerisinde sonuçlanabilecek bir süreç değildir, hem de avukat masrafları da dahil olmak üzere size yüksek maliyetlere mal olabilir. Yine de eğer güçlü delilleriniz bulunuyorsa, er ya da geç sonuç sizin lehinize olacaktır.

Bir diğer yandan bu alanda uzman avukatlarla çalışan Distile, i̇nternet ortamındaki haberlerin kaldırılması konusunda etkili çözümler sunar. Siz de uzun yıllardır bu alanda profesyonel destek sağlayan Distile ile hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilir, detaylı bilgi almak ve haber kaldırma sürecini şimdi başlatmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir