Haber Sitesi Arşivlerinden Haber Kaldırtmak

Haber Sitesi Arşivlerinden Haber Kaldırtmak

HABER SİTESİ ARŞİVLERİNDEN HABER KALDIRTMAK

İnternet haberciliğinin yaygınlaşmasıyla birlikte internetteki haber sitesi arşivlerinden haber kaldırtmak hukuki bir konu olarak öne çıkmaktadır. Haber siteleriyle ilgili karşılaşılan anlaşmazlıklardan birini de haber sitesi arşivlerinde yer alan haber ve haber içerikleri oluşturmaktadır. Birbirine husumeti olan gerçek ya da tüzel kişiler bu haberlerin özellikle yayınlanmasına sebep olabilmektedirler. Bu durum yeni bir ekonomik alan da açmış olmaktadır. Böyle bir alandan ekonomik getiri elde etmek isteyen veya haberin doğruluğunu araştırma titizliği göstermeyen haber siteleri arşivden haber kaldırtma işlemlerinin artmasına neden olmaktadır.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Sık karşılaşılan sorunlar

  1. Hukuka aykırı paylaşımlar
  2. Özel hayatın gizliliği ihlalleri
  3. Kişisel bilgilerin izinsiz paylaşılması
  4. İtibar sarsıcı girişimler

Yukarıdaki durumlar sıklıkla haber sitesi arşivlerinden içerik kaldırmaya sebep ve konu olmaktadır.

Haber Sitesi Arşivlerinden Haber Kaldırtmak
SANYO DIGITAL CAMERA

Nereye ve nasıl başvurulmalı?

Öncelikle haberi yayınlayan gazeteye başvurulmalı. Haberi yayınlayan gazete kendi veri tabanından haberi sildiğinde birkaç gün içinde Google database’den de silinecektir. Arama motorları sadece arama sonuçlarını ekrana getirme mantığıyla çalışmaktadır. İçerikten sorumlu değildir. Haberi yayınlayan, arşivinde tutan gazete kendi database’inden (server’ından) silerse, arama motoru o sonucu zaten getirmeyecektir. Haberi yayınlayan gazeteye sözlü ya da telefonla başvurmak yeterli olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yazı ile ve hatta noter aracılığıyla başvurmanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

Hukuk yoluyla çözümü mümkün mü?

Eğer yayınlanan bir haberin içeriği yanlış, yanıltıcı, taraflı veya karalayıcı nitelikteyse, bir başka ifadeyle haber içeriği kişilik haklarını zedeleyici ise söz konusu hukuka aykırılık teşkil eden haber ve haber içeriklerini bilişim avukatı aracılığıyla 5651 sayılı kanun kapsamında sildirmek veya ilgili haberi ve içeriğini erişimi engelletmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bu nitelikteki haberleri internet hukuku kapsamında internetten içerik kaldırma yolu ile haber sitesi arşivlerinden hukuken sildirmek de mümkündür. Peki yapılan bu işlemler yeterli midir? Tabii ki de hayır. Hukuka aykırılık teşkil eden haberlerin haber sitesi arşivlerinden kaldırılması tek başına yeterli değildir. Bu tür haber yapan sitelerin tekrar aynı şekilde içerik ortaya koymasının önlenmesi adına önleyici hukuksal destek alınması da gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir