İfşa Olarak Paylaşılan İçerikleri Kaldırma

İfşa Olarak Paylaşılan İçerikleri Kaldırma

İnternet her ne kadar fayda sağlayacak araçlar ile birlikte geliyorsa da, zarar verecek tarafları da yok değil. Nitekim en küçük paylaşımın bile çok kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaştığı düşünülürse, özellikle kişilerin müstehcen ya da uygun olmayan görüntülerinin kendi rızaları olmadan ifşa edilmesi çok ciddi yıkımlara neden olabilir. Peki ifşa olarak paylaşılan içerikleri kaldırmak mümkün mü? Son yıllar popülerleşen ifşa kavramı ile birlikte, bu içeriklerin i̇nternet üzerinden nasıl kaldırılabileceğine bir göz atalım…

Son Yıllarda Popülerleşen Bir Kavram Olarak İfşa 

Özellikle son yıllarda sosyal medya platformlarının kullanımın yaygınlaşması, hayatımıza yeni kavramların da girmesine neden oldu. Örneğin “ifşa” söz konusu kavramlardan biri. Bu kavramı iki açıdan değerlendirmekte fayda var. İlk olarak kişilerin rızası olmadan çekilmiş olan müstehcen fotoğraf ya da videolarının paylaşılması. Bu durum aynı zamanda çok büyük bir suç teşkil ediyor. Bir diğer açı ise, kendilerini taciz ya da herhangi bir nedenle tehdit eden kişilerin, tehdit ya da taciz edilen kişiler tarafından i̇nternet üzerinde paylaşılması. İkinci durumda taciz ya da tehdit eden kişiler toplum baskısı ya da “linç kültürü” sebebiyle tehdit ya da taciz gibi eylemlerinden uzaklaşabilir. Bu durum aynı zamanda söz konusu kişilere cezai yaptırımlar uygulanmasına da yardımcı olabilir. Yine ikinci durumda kişilerin bu gibi durumları ifşa etmeleri herhangi bir suç teşkil etmediği gibi, taciz ya da tehdit edilen kişilerin kendilerini koruması açısından gereklidir. Burada asıl üzerinde durulması gereken ilk olarak yapmış olduğumuz ifşa tanımı, yani kişilerin müstehcen ya da uygun olmayan görüntülerinin i̇nternet üzerinde kendi rızaları olmadan paylaşılmasıdır. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Kişilerin müstehcen görüntülerinin kendi rızaları olmadan paylaşılması özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal eder ve bu eylemi gerçekleştiren kişiler Türk Ceza Kanunu uyarınca 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılır. Dolayısıyla görüntüleri ifşa edilmiş olan kişilerin bu konu ile ilgili olarak bir hukuki süreç başlatmaları mümkündür. Fakat hem kişisel sebeplerden hem de bu durumun başkaları tarafından bilinme ihtimaline karşı kişiler hukuki bir sürece başvurmak istemeyebilir. Böyle durumlarda genellikle görüntüleri paylaşmış olan kişilerin hukuki süreç başlatılacağı konusunda bilgilendirilmesi, görüntülerin i̇nternet üzerinden kaldırılması için yeterli olur. Fakat söz konusu görüntüler kişilerin kontrolü dışında çok fazla ortamda paylaşıldıysa, bu durumda paylaşılmış olan tüm platformlar, siteler ya da hesaplar ile iletişime geçmek mümkün olmayabilir. Aynı zamanda bu süreç çok fazla vakit alacağından, geçen bu sürede görüntülerin paylaşılmaya devam etmesi görüntüleri paylaşılan kişiler çok ciddi problemlere ve ciddi psikolojik yıkıma neden olabilir. Bu yüzden de alternatif yöntemleri değerlendirmekte fayda var.

İfşa Olarak Paylaşılan İçerikler Nasıl Kaldırılır?

İfşa olarak paylaşılan içerikler için hukuki süreç başlatmak, bu sürecin başkaları tarafından bilinmesine neden olabilir ve bu da size zarar verebilir. Doğrudan paylaşılan hesaplarla iletişime geçmek de genellikle çok fazla vakit alır. Bu yüzden hem etkili, hem gizli, hem de hızlı bir sonuç alabilmek için profesyonel kişilere başvurmak gerekir. Örneğin Distile olarak biz, i̇nternet üzerinde ifşa olarak paylaşılan tüm içerikleri ne kadar çok sayıda profilde ve ne kadar geniş bir alanda paylaşılmış olsa bile hızlı ve etkili bir şekilde kaldırabiliyoruz. Böylelikle hem yüksek avukatlık maliyetleri ile uğraşmak hem de yıpratıcı bir süreç ile karşı karşıya kalmak zorunda kalmıyorsunuz. Eğer siz de i̇nternet üzerinde ifşa olarak paylaşılan içerikleri kaldırmak ve hem online hem de çevresel itibarınızı korumak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir