İnternette Telif Hakkı İhlallerini Önlemek

İnternette Telif Hakkı İhlallerini Önlemek

Günümüzde eserlerin üretimi ve dağıtımı büyük ölçüde dijital ortama taşınmış durumda. Bu durum eser sahiplerinin daha büyük kitlelere ulaşması konusunda büyük avantaj sağladı. Fakat bu süreçte eserlere ulaşmanın kolay bir hale gelmesi, telif hakkı ihlallerinin de artmasına neden oldu. Nitekim bu durum eser sahiplerinin maddi ve manevi olarak ciddi kayıplar yaşamasına neden olabiliyor. Peki i̇nternet ortamında telif hakkı ihlallerini önlemek için neler yapmak gerekiyor?

Telif Hakkı İhlali Olarak Nitelendirilen Durumlar Nelerdir?

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte telif hakkı ihlalleri de sık karşılaşılan bir durum haline geldi. Günümüzde üretim ve dağıtım faaliyetlerinin i̇nternet üzerinden gerçekleştiriliyor olması, pek çok insanın bilinçli ya da bilinçsiz olarak telif hakkı ihlalleri gerçekleştirmesine neden oluyor. Telif hakkı ihlali olarak nitelendirilebilecek olan bazı durumları şu şekilde listelemek mümkün:

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
  • Yapılmış olan bir paylaşımın, paylaşılan eserin sahibinin kim olduğu hakkında karışıklık yaratması ya da eserin sahibinin kim olduğu belirtilmeden paylaşım yapılması.
  • Eserin kaydetme ya da çoğaltma yoluyla kopyasının çıkarılması.
  • Eserin hak sahibinin izni olmadan i̇nternet ortamında yayınlanması.
  • Eserden herhangi bir kaynak gösterilmeden alıntıda bulunulması.

Bu liste elbette uzatılabilir fakat i̇nternet ortamında en sık telif hakkı ihlali yaratan durumların bunlar olduğunu söylemek mümkün. Peki söz konusu ihlalleri önlemek için neler yapılabilir?

İnternette Telif Hakkı İhlalleri Nasıl Önlenir?

İnternet ortamındaki telif hakkı ihlallerini önlemek için en sık başvurulan yöntem uyar-kaldır sistemidir. Bu yöntemde telif hakkı ihlalini gerçekleştiren siteler ve kişiler uyarılarak söz konusu eserin 3 gün içerisinde kaldırılması talep edilir. Eğer içerik 3 gün içinde kaldırılmıyorsa siteye olan erişimin engellenmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla dava açılabilir. Elbette telif hakkı ihlallerini önlemek için yapılabilecekler yalnızca bununla sınırlı değil. Uygulanabilecek diğer yöntemlerin listesi şu şekilde:

  • Henüz başlamış olan ya da hali hazırda devam eden telif hakkı ihlalleri için tecavüzün kaldırılması davası açmak.
  • Eğer telif hakkına bir tecavüz tehlikesi bulunuyorsa tecavüzü önleme davası açmak.
  • Maddi hakların ihlali durumunda maddi tazminat davası açmak.
  • Eğer kişinin maddi haklarının yanı sıra manevi hakları da ihlal ediliyorsa, manevi tazminat davası açmak.

Tüm bunların dışında Fikir ve Sanat Eserleri Kanununca koruma altına alınan haklar ihlal ediliyorsa, bu durumda bir kamu davası da açılabilir. Elbette hukuki süreçlerin uzun vakit alacağını ve avukat masrafları da dahil olmak üzere yüksek maliyetleri olabileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Eğer yeterince vaktiniz yoksa, bir an önce sonuca ulaşmak isterseniz ve yüksek maliyetlerle karşılaşmak istemiyorsanız, bu durumda alternatif yöntemlere yönelmenizi öneririz.

İnternette Telif Hakkı İhlallerini Önlemek İçin Alternatif Yöntemler

Bir başkasının eseri üzerinden maddi ve manevi kazanç elde etmek her ne kadar etik olmayan bir durum olsa da, ne yazık ki eserlerin i̇nternet üzerindeki dolaşımı arttıkça, ihlallerin sayısı da artmaya başladı. İhlallerin sayısının çok fazla olması durumunda herkesle tek tek iletişime geçmek ve ihlallerin sonlandırılması konusunda talepte bulunmak neredeyse imkansız hale gelmiş durumda. Ki çoğu zaman doğrudan kişilere ya da ihlalin gerçekleştiği sitelere ulaşmak mümkün olmuyor. Peki böyle durumlarda ne yapmak gerek?

Distile, sizler için telif hakkı ihlallerinin takibini yaparak bu ihlallerin sonlandırılması konusunda profesyonel destek verir. Böylelikle hızlı ve etkili bir sonuç alarak telif hakkı ihlallerinden kaynaklanan maddi ve manevi kaybınızı önlemiş olursunuz. Eğer siz de bu alanda profesyonel destek almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir