www.filmciabi.com | www.filmeti.com | www.coptikfilm.com | www.zkefilms.com | www.irisefilms.com | www.hblfilms.com | www.hausfilms.com | www.akibafilm.com | www.kumefilm.com | www.bigifilm.com
İnternetteki Yayınlarınızda Eserlerinizde Telif Hakkı | Distile

İnternetteki Yayınlarınızda Eserlerinizde Telif Hakkı

İnternet, sağladığı hızlı iletişim, bilgi paylaşımı ve bilgiye erişim kolaylığı sayesinde her geçen gün küresel çapta önem kazanan bir elektronik iletişim ağı olma yolunda gelişim göstermektedir. İnternetin bireysel kullanıcılar arasında bu denli yaygınlaşması, fikir ve sanat eserleri ile bilimsel çalışmaların internet ortamında kontrolsüz bir şekilde paylaşılması ve çoğaltılmasıyla telif hakkı sorununu da gündeme getirmiştir. Müzik, sinema, edebiyat, resim ve bilimsel eserlerin yanı sıra internet üzerinden paylaşımı ve kopyalanması son derece kolay olan video oyunları ve sanal gerçeklik uygulamaları alanında da telif hakkı ihlâlleri ile karşılaşılmaktadır.

Google'dan Telif hakkı size ait içeriklerin kaldırılması
Google’dan Telif hakkı size ait içeriklerin kaldırılması

Ülkemizde şahısların fikri emekleri ile oluşturdukları ürünler üzerinde sahip oldukları telif hakkı; 1956 yılında yürürlüğe giren Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile güvence altına almış, 28/4/2008 tarihinde Bakanlar Kurulunca kabulüne karar verilen WIPO Telif Hakları Antlaşması(WCT) ile de uluslararası platforma taşınmıştır. Kanun güvencesi altına alınan telif hakkı, internet ortamında meydana gelen ihlallerin önlenmesine ve hukuki yaptırıma tabi tutulmasına da öncü olmuştur.

Telif hakkı ihlali ile karşılaşan eser ya da bağlantılı mal sahibi, suçun gerçekleştiği veya sonuçlarının meydana çıktığı yerin mahkemesine başvurarak savcılığa suç duyurusunda bulunur. Suç duyurusu üzerine 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri gereğince Cumhuriyet savcısı, söz konusu eser ile ilgili el koyma koruma tedbirinin alınmasına yönelik işlemleri başlatır. Ayrıca 24 saat içinde hâkim onayının alınması takdirinde Cumhuriyet Savcılığı tarafından kanuna aykırı olarak çoğaltıldığı iddiasında bulunulan eserin çoğaltılmasıyla sınırlı olarak faaliyetin durdurulması kararı da verilebilir. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereği eser sahibi; eserinin internet ortamında illegal olarak çoğaltılması, yayılması ve umuma iletimi gibi durumlarda maddi zarara ve kâr kaybına uğradığı iddiasıyla maddi; eserin hukuka aykırı kullanımının eser sahibinin manevi haklarına zarar verdiği iddiasıyla manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir.

İşte bu ve benzer durumlarda Distile sizlere verdiği danışmanlıkla zararınızı minimuma indirirken online ortamlarda hakkınızı koruyor. Monitör sistemi sayesinde Telif Hakkı Koruma çalışması yaparak, 7/24 eserinizi takip ve kontrol ediyor.Bizi Arayın

Bir cevap yazın

ÜZERİNDEN BİZE SORULARINIZI SORABİLİRSİNİZ

7 GÜN 24 SAAT HİZMETİNİZDEYİZ

Duyuru ve kampanyalarımız hakkında

bilgi almak için e-posta adresinizi bırakın

Olumsuz haber ve içerik kaldırma

Adınızın geçtiği internet sayfalarını kaldırma

Fotoğraf veya Video içerikleri kaldırma

ve benzer sorunlarınız için...

Olumsuz haber ve içerik kaldırma

Adınızın geçtiği internet sayfalarını kaldırma

Fotoğraf veya Video içerikleri kaldırma

ve benzer sorunlarınız için...

Adres : Fulya mh. Prof. Dr. Bülent Tarcan cd No:14 Kat:1 Şişli, İstanbul

BİZE ULAŞIN

İNTERNETTEN KALDIRTMAK İSTEDİĞİNİZ TÜM İÇERİKLER İÇİN