İnternetten Hukuki Olarak İçerik Kaldırma

İnternetten Hukuki Olarak İçerik Kaldırma

Her ne kadar hepimiz i̇nternet ortamında uzun vakit geçiriyor ve nimetlerinden faydalanıyor olsak da, rahatsız edici içeriklerle karşılaşmamız mümkün. Üstelik doğrudan sizi hedef alan bir içerikle karşılaştığınızda bu durum çok daha can sıkıcı bir hale gelebilir. İşte böyle durumlarda söz konusu içeriğin kaldırılması için hukuki bir süreç başlatabilirsiniz. 

İnternetten Hukuki Olarak İçerik Kaldırılabilecek Durumlar Nelerdir?

İnternetin hayatımızın hemen hemen her anında varlığını sürdürmesi pek çok avantajı yaratırken, suç teşkil edebilecek ya da bazı insanlara zarar verebilecek durumları da beraberinde getirdi. Söz konusu durum gerekli regülasyonların ve kanuni düzenlemelerin yapılmasını gerekli kıldı. Örneğin 5651 sayılı kanunda internetten içerik kaldırma ve erişim engeli gibi konular düzenlenmiştir. Söz konusu kanuna göre herhangi birinin i̇nternet ortamında bulunan içerikleri kaldırmak adına hukuki bir süreç başlatabilmesi için, şu koşulların oluşması gerekir:

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Kişilik Haklarının İhlali

Kişilik ihlalleri, herhangi bir suç unsuru içermiyor olsa bile içerik kaldırma talebinde bulunabilmek için yeterli sebeptir. Kişilik haklarını ihlal eden durumlardan bazıları şunlardır: Kişinin yalancı bir kişi olduğu izleniminin yaratılması, borçlarını ödemediğine dair yayınlar yapılması, kötü ve belli bir insan ya da toplum için zararlı bir insan olduğu gibi yorumların yapılması. Kişilerin bu tarz yorumları barındıran içerikleri kaldırmak için hukuki bir süreç başlatması mümkündür. 

Suç Teşkil Eden Durumlar

Eğer ortada bir suç olduğunu düşünüyorsanız ve mahkeme tarafından da ortada bir suç olduğuna dair yeterli şüphe oluşursa, bu durum içerik kaldırma kararı verilebilir. Yeterli şüphenin oluşmasını sağlayacak olan durumlardan bazıları şunlardır: Uyuşturucu maddelerin kullanımına özendirme, intihara yönlendirme, müstehcen içerikler, kumar oynamaya teşvik etme ya da alan sağlama, çocukların cinsel istismara maruz kalması, sağlık için zararlı olabilecek maddelerin temin edilmesi, fuhuş ve Atatürk aleyhinde işlenen suçların tamamı. 

Özel Hayatın Gizliliğinin İhlali

Herhangi birinin herhangi bir alanda çekilmiş olan özel ya da müstehcen görüntülerinin paylaşılması özel hayatın gizliliğini ihlal eder. Dolayısıyla içeriğin hukuki yollarla kaldırılması mümkündür.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun İhlali

Başkalarına ait olan şarkı sözü, kitap, makale, video ve görsel içerik ya da müzik parçası gibi fikir ve sanat eserlerinin izinsiz şekilde paylaşılması ya da yayınlanması, fikir ve sanat eserleri kanununun ihlal edilmesi anlamına gelir. Eğer söz konusu fikir ve sanat eserlerini yayınlayan kişi ya da kurumlardan içeriğin kaldırılması talebine olumlu yanıt alınamadıysa, bu durumda içeriğin kaldırılması için hukuki yollara başvurulabilir. 

İnternette Unutulma Hakkı

Kişiler i̇nternet üzerinde bulunan haber, video ya da fotoğraf gibi içeriklerden dolayı çeşitli mağduriyetler yaşayabilir ve bu mağduriyetlerin giderilmesi adına bu içeriklerin kaldırılmasını isteyebilir. Unutulma hakkı, üzerinden uzun zaman geçmiş ve artık güncelliğini yitirmiş olan içeriklerin kaldırılması ile mümkündür. Unutulma hakkının teslim edilmesi ve içeriğin yayından kaldırılması için çeşitli koşullar incelenir ve nihai karar buna göre verilir. 

İnternetten İçerik Kaldırma İşlemi Hukuki Yollarla Nasıl Gerçekleşir?

Yukarıda saymış olduğumuz tüm durumlarda bir avukatla anlaşabilir ve içerik kaldırma talebi için hukuki bir süreç başlatabilirsiniz. Fakat söz konusu sürecin, hem mahkemelerin yoğunluğu hem de inceleme süresinin uzun olması gibi faktörleri göz önünde bulundurarak oldukça uzun süreceğini belirtmemiz gerek. Bu yüzden acil olarak çözüm arıyorsanız ve uzun süre beklemek istemiyorsanız, bu durumda içerik kaldırma alanında profesyonel hizmet sağlayan ekiplerden destek alabilirsiniz. Eğer siz de kısa süre içerisinde ve etkili bir şekilde i̇nternet üzerinde bulunan bazı içerikleri kaldırmak istiyorsanız Distile ile çalışmayı tercih edebilir, hemen şimdi bizimle iletişime geçerek yüzyüze bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir