İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nedir? 

İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nedir? 

Hem gündemi takip etmek hem de herhangi bir konu hakkında anlık olarak bilgi almak için en yaygın kullandığımız araç i̇nternet. İnternet üzerinde yer alan içerikler haber almayı kolaylaştırdığı gibi, keyifli vakit geçirmeye de yardımcı oluyor. Fakat i̇nternet ortamında yer alan bazı içeriklerin rahatsızlık vermesi ya da istenmeyen sonuçlar doğurması da mümkün. Özellikle herhangi bir içeriğin kolaylıkla dolaşıma girdiği böyle bir dönemde, kişiler ya da kurumlar hakkında yapılan olumsuz içeriklerin yıkıcı sonuçları olması muhtemel. Peki bu yıkıcı etkilerden korunmak için hazırlanan i̇nternetten içerik kaldırma dilekçesi nedir ve nasıl yazılır?

İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nedir?

5651 sayılı “İnternette Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarla İşlenen Suçlarla Mücadele Hakkında Kanun”, markalar ya da kişiler tarafından verilen bir dilekçe ile bazı içeriklerin i̇nternet ortamından kaldırılmasına izin veriyor. Yalnızca içeriğin kaldırılması değil, söz konusu içeriklerin paylaşıldığı i̇nternet sitelerinin erişime kapatılmasını talep etmek de mümkün. Söz konusu dilekçeyi avukatınız aracılığıyla oluşturabileceğiniz gibi, içerik kaldırma konusunda profesyonel destek sağlayan ajanslardan da destek alınabilir. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Bir içerik kaldırma dilekçesi ile içeriğin kaldırılması konusunda talepte bulunabilmek için oluşması gereken bazı koşullar bulunuyor. Bu koşullardan ilki özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edilmesi. Bir diğer koşul ise kişilik haklarına saldırı ya da kişilik haklarının ihlal edilmesi. Aynı zamanda fikir ve sanat eserleri kanununun ihlal edilmesi, kamu yararının sağlanması ve i̇nternet ortamında unutulma hakkı gibi koşullarda internetten içerik kaldırma talebinde bulunabilmek için yeterli koşullar. Eğer söz konusu koşullar oluştuysa ister avukatınız isterseniz Distile aracılığıyla bir internetten içerik kaldırma dilekçesi oluşturabilir, belli içeriklerin internetten kaldırılması ya da belli sitelerin erişime kapatılması talebi ile başvuruda bulunabilirsiniz. 

İnternetten İçerik Kaldırma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İnternetten haber kaldırma dilekçesi genellikle Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne yönelik olarak yazılır. Dilekçe üzerinde tedbir isteyen kişi ile ilgili olarak isim soyisim, adres bilgileri ve avukatının ya da vekilinin adı gibi bilgiler bulunmalıdır. Ek olarak içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi talebinin konusu, işlenen suçun niteliği, suçun tarihi, açıklamalar, hukuki nedenler, hukuki deliler, sonuç ve istem gibi bilgilere de dilekçe üzerinde yer verilmelidir. Sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması ve taleplerin yerine getirilebilmesi için dilekçede yer alması gereken tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Ayrıca dilekçeyi elde bulunan mevcut delillerle güçlendirmek, sürecin lehinize sonuçlanması açısından büyük önem taşır.

İnternetten İçerik Kaldırma Süreci

Bazen yanlış anlaşılmalar, bazen de karalama kampanyaları neticesinde i̇nternet üzerinde pek çok olumsuz içerik dolaşmaya başlayabilir. Her ne sebeple internette dolaşmaya başlamış olursa olsun, online itibarın korunmaya devam edebilmesi için bu içeriklerin i̇nternet ortamından kaldırılması gerekir. Bunun için yapılabilecek en etkili hamle bir internette içerik kaldırma dilekçesi ile yetkili makamlara başvurmaktır. Mahkeme süreci ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli iki konu mahkeme sürecinin oldukça uzun sürmesi ve bu süreçte avukatlar için ayırmanız gereken maliyetlerin yüksek olmasıdır. Eğer bu iki önemli noktayı önemsemezseniz uzun vadede olsa bile eğer haklıysanız sonuç lehinize olur.

Bir diğer yöntem ise bu alanda uzman avukatlar ve sektör profesyonelleri ile çalışan Distile’den destek almaktır. Distile, i̇nternet ortamındaki içeriklerin kaldırılması konusunda etkili ve hızlı çözümler sunar. Eğer siz de Distile ile çalışarak i̇nternet üzerindeki olumsuz içeriklerin kaldırılmasını isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir