İzinsiz Marka Logonuzu Kullanan İnternet Siteleri İle Mücadele

İzinsiz Marka Logonuzu Kullanan İnternet Siteleri İle Mücadele

İnternet her ne kadar faydalı bir araç olsa da, bazı kötü niyetli kişiler tarafından kendi çıkarlarına olacak şekilde dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılabilir. Örneğin bazı i̇nternet siteleri bilinen ve ünlü bir markanın logosunu kullanarak, sanki söz konusu markanın ürünleriymiş gibi çok daha kalitesiz ve kötü ürünler satabilir. Ya da sahte bir yetkili servis olarak marka itibarına zarar verecek eylemlerde bulunabilir. Bu durum bir yandan markaların ve şirketlerin zarar görmesine neden olurken, bir yandan da insanların mağdur olmasına yol açabilir. Dolayısıyla markalar tarafından izinsiz marka logosu kullanımının önüne geçilmesi adına bir çalışma yürütülmesi gerekir? Peki izinsiz marka logosu kullanan i̇nternet siteleri ile nasıl mücadele edilir?

İzinsiz Marka Logosu Kullanımı ve Telif Hakkı İhlalleri

Her markanın benzersiz ve kendine özgü bir logo tasarımı bulunur. Nitekim bugün pek çok marka, söz konusu logolar ile özdeşleşmiş durumda. Herhangi bir markanın logosunun başka şirketler ya da kişiler tarafından, markanın izni ve rızası olmadan kullanılması telif hakkı ihlali yaratır. Markalar söz konusu ihlal devam ettiği sürece konu ile ilgili hukuki süreç başlatabilir ve markayı izinsiz kullananlar hakkında cezai yaptırımlar talep edebilir. Peki logonun izinsiz şekilde kullanımı markalar açısından ne gibi problemler yaratır?

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Herhangi bir markanın logosunu kullanan bir i̇nternet sitesi, marka ile özdeşleşmeyecek ve markanın düşüncelerine ters düşecek paylaşımlarda bulunabilir. Ya da yine markanın logosunu izinsiz şekilde kullanarak satış ve pazarlama faaliyetleri içerisine girebilir. Her iki durumda da markanın imajının ve itibarının olumsuz şekilde etkilenmesi söz konusudur. Müşterilerin markadan uzaklaşması ile sonuçlanacak olan bu süreç, özellikle sosyal medya platformlarının gücü ile markanın ciddi değer kaybetmesine neden olabilir. Bu yüzden izinsiz marka logosu kullanımının önüne geçilmesi, markaların bu sürecin olumsuz etkilerinden korunabilmeleri açısından büyük önem taşır.

İzinsiz Marka Logonuzu Kullanan İnternet Siteleri İle Nasıl Mücadele Edilir?

İşletmelerin ya da markaların izinsiz marka logosu kullanımı ile mücadelelerinde 3 etkili yöntemden bahsedilebilir. Bu yöntemlerden ilki, marka logosunu izinsiz kullanan i̇nternet siteleri ile iletişime geçerek marka logosu kullanımının sonlandırılmasını talep etmektir. Bu yöntemde, hukuki sürecin başlama ihtimalinden bahsedildiğinde pek çok i̇nternet sitesi tarafından izinsiz marka kullanımı sonlandırılır ve bu açıdan bakıldığında etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. 

Fakat bazen söz konusu i̇nternet siteleri ile iletişim mümkün değildir ve bu yüzden bu sitelere erişim engeli getirilmesi, marka logosunun izinsiz kullanımının da sonlanması anlamına gelir. Bunun için de bir avukat aracılığıyla hukuki süreç başlatmak ve söz konusu i̇nternet sitelerinin erişime kapatılması ile ilgili bir dava açmak gerekir. Mahkemelerde yaşanan yoğunluktan dolayı bu sürecin normalden biraz daha uzun sürebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var. 

Yukarıdaki iki yöntemin işe yaramadığı durumlarda üçüncü bir yöntem olarak profesyonel yardım almak düşünülmelidir. Bu alanda profesyonel olarak hizmet veren ekipler, bünyelerinde bulunan ve bu alanda uzman avukatlar ile izinsiz marka logosu kullanımının önüne geçmek için bir çalışma yürütür. Ayrıca söz konusu çalışmanın başarılı bir şekilde sonuçlanacağını da garanti eder. İçerik kaldırma hizmetleri, online itibar yönetimi ve telif hakkı koruma da da dahil olmak üzere pek çok alanda profesyonel destek sağlayan Distile, izinsiz marka logosu kullanımını önlemek için hızlı ve etkili çözümler sunar. Siz de izinsiz marka logosu kullanımının olumsuz sonuçlarından kendinizi korumak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir