İzinsiz Paylaşılan Fotoğrafların İnternetten Kaldırılması

İzinsiz Paylaşılan Fotoğrafların İnternetten Kaldırılması

İnternet ve sosyal medya kullanımının yaygınlaşmaya başlaması tüm dünyayı birbirine bağlamış olsa da, bazı olumsuz gelişmeleri göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle ifşa gibi kavramlar konusunda önleyici adımların yetersiz kaldığı aşikar. Hal böyle olunca i̇nternet üzerinde izinsiz paylaşılan fotoğraflar da kişiler ve kurumlar için zarar verici olmaya devam ediyor. Peki i̇nternet üzerinde yer alan ve izinsiz olarak paylaşılan fotoğrafların kaldırılma işlemi nasıl gerçekleştirilir?

İzinsiz Paylaşılan Fotoğraflar Suç Teşkil Eder Mi?

İnternet ortamında kişilerin ya da kurumların rızası olmadan paylaşılan fotoğraflar, özel hayatın gizliliği de dahil olmak üzere pek çok ilkeyi ihlal eder. Nitekim böyle bir durum suç kapsamında değerlendirilir. Özellikle son yıllarda sosyal medya platformlarının yoğun olarak kullanılmaya başlamasıyla, bu durumla sık karşılaşıyoruz. İfşa olarak da adlandırılan bu durum hem kişilere hem de kurumlara zarar verebiliyor. Örneğin herhangi bir markanın özel olarak ürettiği formülü içeren bir fotoğrafın sızdırılması, söz konusu marka için ciddi problemler doğurabilir. Söz konusu fotoğrafları sızdıran kişi ya da kişiler hakkında bir suç duyurusunda bulunulabilir ve bu kişilerin ceza alması sağlanabilir. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Benzer bir durum şahıslar için de geçerlidir. Herhangi bir kişinin cinsellik içeren ya da uygun olmayan görüntülerinin i̇nternet ortamında paylaşılması, kişilerin aile hayatını, iş hayatını ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Nitekim kişiler ve kurumlar söz konusu fotoğrafları i̇nternet ortamından kaldırmak için hukuki bir süreç başlatabilecekleri gibi, alternatif yöntemlere başvurmayı da deneyebilirler.

İzinsiz Paylaşılan Fotoğraflar İnternetten Nasıl Kaldırılır?

Bu durum izinsiz olarak paylaşılan fotoğrafın hangi platformda yer aldığına göre farklılık gösterir. Örneğin eğer söz konusu fotoğraf Google görsellerde yer alıyorsa, bu durumda doğrudan Google ile iletişime geçmek ve fotoğrafın kaldırılması için talepte bulunmak gerekir. Süreç sosyal medya uygulamalarında da benzer şekilde çalışır. İzinsiz paylaşılan fotoğraf uygulama yönetimine şikayet edilebilir ve kaldırılması talep edilebilir. Fakat bu şikayetler ya da talepler her zaman sonuç vermez. Google ya da sosyal medya uygulamaları bu fotoğrafları kaldırmak için sizden güçlü kanıtlar isteyebilir ve bu da sürecin uzaması anlamına gelir. Böyle konularda süreç ne kadar uzarsa, kişilerin ya da kurumların maruz kaldıkları zarar da o kadar büyük olacaktır. Bu yüzden sürecin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması çok büyük önem taşır.

İlkin yalnızca tek bir kaynakta bulunan bir fotoğraf, sürecin uzaması ile birlikte farklı kaynaklara da sıçrayabilir. Bu durum mevcut problemin büyümesine ve problemin ortadan kaldırılmasının çok daha zor bir hale gelmesine neden olur. Bu yüzden hem kişiler hem de kurumlar böyle bir durum ile karşılaştıklarında acil olarak fotoğrafa paylaşan kişilerle iletişime geçmeli ya da fotoğrafın kaldırılması için hukuki bir süreç başlatmalıdır. Fakat hem mahkemelerde olağandışı bir yoğunluk olması hem de hazırlık sürecinin uzun sürüyor olması nedeniyle, hukuki süreç ne yazık ki kısa süre içinde sonuçlanmaz. Peki böyle durumlarda hangi yönteme başvurmak gerekir?

Profesyonel bir ekip ile uzun yıllardır online itibar ve algı yönetimi alanında hizmet veren Distile, izinsiz paylaşılan fotoğrafların internetten kaldırılması konusunda da etkili çözümler sunar. Eğer izinsiz paylaşılan fotoğrafların i̇nternet ortamından hızlı bir şekilde kaldırılmasını ve oluşabilecek zararın önüne geçilmesini istiyorsanız, profesyonel bir ekiple çalışmak büyük önem taşır. Eğer i̇nternet ortamında izinsiz paylaşılan fotoğraflar size ya da markanıza zarar vermeye başladıysa, hemen bizimle iletişime geçerek oluşabilecek zararların hızlı bir şekilde önüne geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir