Korsan Müzik İçerikleri Nasıl Kaldırılır?

Korsan Müzik İçerikleri Nasıl Kaldırılır?

Günümüzde pek çok sanat eseri gibi müzik eserleri de dijital ortama taşınmış durumda. Artık hemen hemen tüm müzik eserleri dijital platformlar aracılığıyla erişilebilir durumda. Bu durum her ne kadar müzik eserlerine ulaşmayı kolaylaştırmış olsa da, korsan yayınların artması gibi bir soruna da neden oldu. Söz konusu korsan içerikler sanatçılara maddi ve manevi olarak zarar verebiliyor. Peki dijital ortamdaki müzik eserlerinin korunması ve korsan içeriklerin kaldırılması için ne yapmak gerekiyor?

Müzik Eserlerinin Korunması

Müzik eserlerinde korsan yayınların sayısının eski döneme oranla çok daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Bir diğer yandan müzik eserlerinin korsan olarak kullanılma yöntemleri de değişmiş durumda. Yani Spotify ya da Youtube gibi kaynaklar üzerinden dinlenmeyen müzik eserleri sanatçılar açısından bir takım problemler yaratabiliyor. Nitekim hem müzik eserlerinin korunması hem de korsan yayınların kaldırılması ile ilgili olarak profesyonel destek almak bir gereklilik haline gelmiş durumda. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Hem korsan yayınların tespit edilerek kaldırılması hem de telif hakkı ihlallerinin önlenmesi adına i̇nternet ortamının düzenli olarak taranması ve anlık olarak müdahale gerçekleştirilmesi gerekiyor. Fakat teknik ve hukuki sürecin bir arada yönetilmesi gerektiğinden, farklı araçları bir arada kullanabilen ve alanında uzman ekiplere destek için başvurmak önemli. 

Korsan Müzik İçeriklerinin Yaratabileceği Sorunlar

Hem yapımcıların hem de sanatçıların zarar görmemesi adına tüm müzik eserlerinin korunması gerekir. Müzik eserlerinin korsan kaynaklardan dinlenmesi dinlenme sayılarının düşmesi, maddi gelirin azalması, konser ve etkinliklerin iptal edilmesi başta olmak üzere pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Ayrıca bazı şarkıların kötü niyetli kişiler tarafından kullanılması, farklı ideolojileri yansıtan fikirler içerisinde kullanılması ya da toplumun belirli bir kitlesini hedef alan kampanyalara alet edilmesi manevi zarara yol açabilir. Bu durum sanatçının toplum tarafından yanlış anlaşılmasına, linçlenmesine, itibar kaybetmesine ve müzik kariyerinin geri dönülemez şekilde zarar görmesine neden olabilir. 

Büyük şirketler genellikle dinlenme sayıları yüksek olan ve toplum nezdinde pozitif bir algısı olan sanatçıları reklam yüzü olarak kullanmak ister. Yani korsan yayınlar nedeniyle itibar kaybetmiş olan sanatçılar, aynı zamanda söz konusu reklam gelirlerini de kaybetmiş olur. Tüm bunlara ek olarak konser teklifleri de sekteye uğrar. Ayrıca günümüzde müzik eserlerinin en yaygın şekilde dinlendiği ve kullanıldığı platform Youtube’dur. Eğer müzik eserlerinizin telif hakları korunmazsa, bu eserlerin başka içerik üreticiler tarafından kullanılması, telif hakkı gelirlerinin size değil, o müziği kullanan içerik üreticilere gitmesi anlamına gelir. Yani aslında bir başkası sizin eserleriniz üzerinden haksız kazanç elde etmiş olur. Bu durumu önlemek için de gerekli adımların ivedilikle atılması gerekir. 

Korsan Müzik İçerikleri Nasıl Kaldırılır?

Emek hırsızlığı hem ahlaki hem de hukuki olarak bir suç unsuru teşkil eder. Size ait olan ya da telif hakkı sizde bulunan müzik eserlerin başkaları tarafından kullanılamaz. Buna rağmen bir şekilde çıkar elde etmek isteyen kişiler, telif hakkı ücretlerini kullanmadan, ücretsiz şekilde bu müzik eserlerini kullanmak ister. Buna müsaade ettiğiniz ve korsan yayınlar ile mücadele etmediğiniz sürece müzik kariyeriniz her zaman tehlike altında demektir. Korsan yayınların önlenmesi için verdiğiniz mücadelenin yanına online itibar çalışmalarını da eklerseniz, müzik endüstrisi içerisindeki yerinizi sağlamlaştırmanız da mümkün olur. 

Bu gibi çalışmaları bireysel olarak yürütmek etkili sonuç vermez. Bu yüzden alanında uzman profesyonel ekiplerden destek almak gerekir. Bu alanda 10 yılı aşkın süredir hizmet vermekte olan Distile, korsan yayınların kaldırılmasına ve telif hakkı ihlallerinin önlenmesine yardımcı olur. Siz de Distile ile çalışmak için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir