Marka Hakkına Tecavüz Nasıl Önlenir?

Marka Hakkına Tecavüz Nasıl Önlenir?

İş ve yaşam alışkanlıkları i̇nternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte değişti. Bugün insanların alışveriş alışkanlıkları büyük ölçüde dijital ortama kaymış durumda ve bunun en önemli payı da e-ticaret sitelerine ait. Bu durum alışverişi kolaylaştırmış durumda fakat markalar açısından bir takım sorunları da beraberinde getirdiğini söylememiz gerek. Bu sorunların başında marka hakkına tecavüz, taklit ürünler ya da izinsiz marka kullanımı gibi konular geliyor. Peki marka hakkına tecavüz nasıl mücadele edilir ve marka hakkında tecavüz nasıl önlenir?

Marka Hakkına Tecavüz ile Mücadele

Pandemi öncesi sayısı artmaya başlayan e-ticaret siteleri, pandemi dönemi ile birlikte inanılmaz bir büyüme kaydetti. Dünyada Amazon, Türkiye’de de Trendyol ve N11 gibi siteler alışverişin en çok gerçekleştiği alanlar haline geldi. Günümüzde markalar fiziki faaliyetlerini e-ticaret sitelerine taşırken, yalnızca e-ticaret faaliyetleri gerçekleştirmek için kurulan çok sayıda marka ortaya çıktı. Bugün bazı satıcıların başka markaların ürünlerini belgeli bir şekilde satabilmeleri mümkün. Fakat e-ticaret yapan firmaların sayısı arttıkça, bunun kontrol edilmesi de zorlaştı. Bu da beraberinde telif hakkı ihlallerini ve marka hakkına tecavüzü getirdi. Elbette bu durumun hem markalar hem de tüketiciler açısından olumsuz yönleri var.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Marka Hakkına Tecavüz Markalara ve Tüketicilere Nasıl Zarar Veriyor?

Günümüzde bir markanın ürününe sayısız mağaza üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu mağazalar arasında fiyat farkları görmek de mümkün. Fakat bazen bir markanın ürününü çok ucuz bir fiyattan gördüğünüzde bu durumdan şüphelenmeniz gerekir. Çünkü söz konusu mağaza bir markanın ismini kullanarak o markaya ait olmayan bir ürün satıyor olabilir. Bu da satın aldığınız ürünlerin daha kalitesiz ve dayanıksız olması anlamına gelir. Nitekim aldığınız ürün zarar gördüğünde ve aldığınız ürünün taklit olduğunu bilmediğiniz durumlarda markaya karşı olan pozitif algınız dönüşerek negatif hale gelir. Yani hem siz satın almış olduğunuz ürünü istediğiniz gibi kullanamayarak paranızı çöpe atmış olursunuz, hem de markalar itibar kaybetmeye başlar. 

İnternet kullanımının, sosyal medya platformlarının yaygınlaşmış ve güçlenmiş olması, marka hakkındaki olumsuz düşüncelerin kısa süre içinde yayılmasına ve markanın itibarının zarar görmesine neden olur. Bu da markaları iflasa götürecek bir sürecin başlaması anlamına bile gelebilir. Bu yüzden marka hakkına tecavüz ile mücadele edilmesi ve bu durumun önüne geçmek için tüm önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerekir. 

Marka Hakkında Tecavüz Nasıl Engellenir?

Eğer elinizde bir marka tescili varsa, hiçbir satıcı e-ticaret siteleri üzerinden ya da fiziki olarak sizin markanıza ait ürünleri satamaz. Eğer bu durum marka tarafından fark edilirse, e-ticaret siteleri söz konusu satışa engel olmalıdır. Aynı zamanda markalar için hukuki bir süreç başlatma hakkı doğar. Fakat bazı durumlarda e-ticaret siteleri ile iletişim süreci kısa sürmez. Bu sürecin uzaması marka hakkına tecavüzün devam etmesi ve markanın gördüğü zararın büyümesi anlamına gelir. Nitekim günümüzde e-ticaret sitelerinin marka hakkına tecavüzü önlemek için aldığı önlemler son derece yetersizdir. Bu yüzden marka hakkına tecavüzün önlenmesi için alternatif yöntemlere başvurmak gerekir. 

Eğer markanızın haklarına tecavüz olduğunu düşünüyorsanız, doğrudan satıcılar ile iletişime geçmeyi ya da hukuki bir süreç başlatmayı düşünebilirsiniz. Fakat iletişim süreci her zaman sonuç vermez ve hukuki süreç de mahkemelerdeki dava sayısının çok fazla olmasından dolayı kısa sürede sonuçlanmaz. 

E-ticaret sitelerinde gerçekleşen marka hakkı ihlallerine ve tecavüze hızlı ve etkili bir şekilde müdahale eden Distile, profesyonel ekibi ile kapsamlı bir çalışma yürüterek marka itibarının korunmasına yardımcı olur. Eğer siz de marka hakkına tecavüzü önlemek isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir