Marka Logonuzu Kullanan Siteler Nasıl Kaldırılır?

Marka Logonuzu Kullanan Siteler Nasıl Kaldırılır?

Her markanın kendine has bir logosu bulunur ve genellikle bu marka ve logo birbiriyle özdeşleşmiş haldedir. Memnuniyet duyulan bir markanın logosu ile karşılaşıldığı zaman pek çok insan güven veren bir algı oluşur. Fakat söz konusu durum bazen suistimal edilebilir. Örneğin bazı kötü niyetli kişiler ve kurumlar, bazı markaların oluşturmuş olduğu güven ortamından yararlanmak isteyebilir. Bunu yapmanın en yaygın yöntemlerinden biri söz konusu markanın logosunu kullanmaktır. Böylelikle bir yandan haksız kazanç elde edilirken, bir yandan da güvenilir markanın itibarı sarsılmış olur. Peki söz konusu kötüye kullanımın ve marka ihlallerinin önüne geçilebilmesi için ne yapılması gerekir? Bu konu ile ilgili olarak kısa bir rehber hazırladık.

İnternette Karşılaşılan Marka ve Logo İhlalleri

Tıpkı fikir ve sanat eserlerinin izinsiz şekilde kullanılmasının suç teşkil etmesi gibi, bir firmaya ya da markaya ait olan logonun izinsiz şekilde kullanılması da suç teşkil eder. Markaların logolarının kötü niyetli kişiler tarafından izinsiz şekilde kullanılmasındaki temel amaç, söz konusu markanın itibarından yararlanmak ya da kazanç elde etmektir. Nadir olarak rakipler tarafından yıpratıcı PR çalışmaları gerçekleştirmek adına da kullanılabilir. Böyle durumlarda marka ve logo sahibinin hukuki bir süreç başlatması mümkün olmakla birlikte, logoyu izinsiz olarak kullanan kişi ya da kurumların cezai işlemlerle karşı karşıya kalması da muhtemeldir. Bu yüzden markalar tarafından izinsiz kullanım ve ihlallerin düzenli olarak takip edilmesi, ihlallerin tespit edilmesi durumunda da hızlı şekilde gerekli süreçlerin başlatılması önemlidir.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Marka Logonuzu Kullanan Sitelerin Tespit Edilmesi

Marka logonuzu kullanan birden fazla site olduğu zaman, bunların tamamı ile mücadele düzenli bir çalışma gerektirir. Aynı zamanda yeni sitelerin ya da sayfaların tespit edilebilmesi adına hem arama motorlarının hem de sosyal medya uygulamalarının düzenli olarak taranması gerekir. Tespit edilen sitelerin raporlanması ve gerekli sürecin başlatılarak marka itibarına zarar verecek durumların ortadan kaldırılması ile süreç tamamlanır. 

Marka logonuzu kullanan sitelerin ya da sayfaların sayısının çok fazla olmaması durumunda, doğrudan iletişim etkili sonuç verebilir. Hukuki sürecin başlatılacağına bir uyarı ile logo kullanımının sonlandırılması talebi, genellikle sürecin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olur. Fakat doğrudan iletişimin mümkün olmadığı ve ihlallerin sayısının çok fazla olduğu durumlarda böyle bir girişim, hem sonuçsuz kalır hem de çok fazla vakit alır. Böyle durumlarda alanında uzman bir avukat ile anlaşılarak hukuki sürecin başlatılması alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Fakat gerek mahkemelerdeki yoğunluğun, gerekse de hukuki düzlemdeki süreçlerin uzun vakit alabilecek olması, bu yöntemin de başarısız şekilde sonuçlanmasına neden olabilir.

Marka Logonuzu Kullanan Sitelerin Kalıcı Olarak Kaldırılması

Marka logonuzu kullanan kişi ya da kurumlardan logonun kaldırılmasını istemek kısa vadede sonuç getirebilir. Fakat söz konusu logo kullanımının kaynaklarından kaldırılmaması ya da farkında olmaksızın başka kaynaklar tarafından da paylaşılmış olması, vermiş olduğunuz tüm çabanın boşa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden çok daha kalıcı sonuçlara ihtiyaç vardır. Nitekim bu alanda faaliyet gösteren profesyonel ekiplerden destek almak kalıcı ve garantili bir çözümdür. İşte burada devreye Distile girer.

Bu alanda 2010 yılından bu yana profesyonel destek sağlayan Distile, sizi ve markanızı telif hakkı ihlallerine karşı korur. Böylelikle online itibarınızı sarsması muhtemel tüm sonuçlar peşinen ortadan kaldırılmış olur. Eğer siz de i̇nternet ortamında karşılaşılan marka ihlallerinin önüne geçmek ve marka logonuzu kullanan sitelerin kalıcı olarak kaldırılmasını isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir