Online Basın Bülteni Dağıtımının Avantajları

Online Basın Bülteni Dağıtımının Avantajları

Geleneksel medyanın gün geçtikçe güç kaybettiği ve dijital medyanın güç kazandığı bu dönemde basın bültenleri oldukça önemli bir noktada duruyor. Hatta online pr çalışmaları, online algı ve itibar yönetimi gibi konularda kilit bir pozisyonda bulunduğunu söylemek de mümkün. Peki basın bülteni nedir, yazım ve dağıtım süreci nasıl işliyor, avantajları neler? Bu kısa rehberde basın bülteni hakkında merak edilenleri açıklamaya çalıştık…

Basın Bülteni Nedir, Nasıl Yazılır?

Basın bülteni kişiler ya da markalar hakkında yazılan ve gerek geleneksel medyada gerekse de dijital medyada yayınlanan bir duyuru ve bilgilendirme metnidir. Basın bültenlerini kendiniz kaleme alabileceğiniz gibi, online PR ajansları aracılığıyla yazdırabilir ve dijital medyaya servis yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle doğrudan hedef kitleniz ile iletişime geçmiş ve kendinizi ifade etmiş olursunuz. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Basın bülteni yazımında dikkat edilmesi gereken belli başlı bazı noktalardan bahsetmek mümkün. Bu noktaları şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Çarpıcı ve ilgi çekici bir başlık seçilmelidir,
  • Reklama ya da satışa yönelik değil, bilgi vermeye yönelik bir yaklaşım sergilenmelidir,
  • Dil çok fazla süslü olmamalı, mümkün oldukça yalın bir dil kullanılmalı ve övgü içeren ifadelere yer verilmemelidir,
  • Basın bülteninin içeriğini destekleyecek verilere ve istatistiklere yer verilmelidir.

Elbette bu listenin uzatılması mümkün. Fakat basın bülteninin sağladığı avantajlardan ve basın bülteni çalışmalarının nasıl ve hangi ajanslar aracılığıyla gerçekleştirilebileceğinden de bahsetmekte fayda var.

Online Basın Bülteni Dağıtımının Avantajları Nelerdir?

Basın bültenlerinin yazıldıktan sonra Google arama motoru sonuçlarının üst sıralarında çıkan haber sitelerinde yayınlatılması, marka görünürlüğünün artırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu çalışmalar sayesinde markalar ya da kişiler hakkında oluşan negatif algı pozitif bir algıya dönüştürülebilir. Basın bülteninin en temel avantajı olarak da bunu gösterebiliriz. Online basın bülteni dağıtımının öne çıkan diğer avantajlarını ise şu şekilde listelemek mümkün: 

  • Reklam faaliyetlerinin bütünü yüksek maliyet gerektirir. Fakat basın bültenlerinin haber sitelerinde yayınlatılması, reklam çalışmalarının bütünü ile mukayese edildiğinde çok daha düşük maliyetlere sahiptir. 
  • Oluşturulmuş olan nitelikli bir basın bülteni hedef kitlenizin ilgisini çekmek konusunda son derece etkilidir.
  • Daha geniş bir kitle tarafından tanınmanıza yardımcı olur.
  • Basın bültenleri SEO çalışmaları ile desteklenerek, hedef kelimelerle yapılan aramalarda üst sıralarda listelenir.
  • Markanıza ya da şahsınıza olan güvenin artmasını, marka prestijinin ya da kişisel prestijin güç kazanmasını sağlar.
  • Basın bültenleri Türkiye’nin en çok ziyaret edilen dijital haber mecralarında yayınlanır ve böylece görünürlüğünüz artar. 

Basın bültenleri hedef kitleye ulaşmak ve bilinirliği artırmak konusunda başvurulacak en etkili araçlardır. Online basın bülteni yazım ve dağıtım sürecine marka stratejisinin belirlenmesi ve hedef kitle analizi gibi konular da dahildir. Elbette basın bültenlerini yazdırmak ve dağıtımını sağlamak için güvenilir ve sektör tecrübesi yüksek bir ajans ile çalışmakta fayda var.

Distile ile Marka Bilinirliğinizi Artırın!

2010 yılından bu yana online itibar yönetimi, online algı yönetimi, PR çalışmaları, içerik kaldırma hizmetleri, telif hakkı koruma ve daha pek çok konuda hizmet veren Distile, marka bilinirliğinin artırılmasına yönelik çok sayıda enstrümanı bir arada kullanır. Sektör tecrübesi, sektör profesyonellerinden oluşan uzman ekibi ve dijital medya içerisindeki güçlü bağlantıları ile kişilere ve markalara aktif destek sağlar. Siz de Distile ile çalışarak hedef kitlenize ulaşmak ya da marka bilinirliğinizi artırmak isterseniz, hemen şimdi iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir