Özel Fotoğrafların İnternetten ve Arama Sonuçlarından Kaldırılması

Özel Fotoğrafların İnternetten ve Arama Sonuçlarından Kaldırılması

Fotoğraf çekmek artık günümüzün gelişmiş mobil cihazları ile çok daha kolay bir hale geldi. Ayrıca bu fotoğrafları çok hızlı ve kolay bir şekilde binlerce hatta milyonlarca kişiyle buluşturabiliyoruz. Fakat bazen insanlarla hızlı ve kolay bir şekilde buluşan bu fotoğraflar, farklı kişilere ait ve paylaşılmaması gereken özel fotoğraflar olabilir. Nitekim bu fotoğrafların izinsiz olarak paylaşılması Türk Ceza Kanunu kapsamında da suç teşkil eder. Peki bu özel fotoğraflar internetten ve arama motorlarından nasıl kaldırılır?

Özel Fotoğrafların İzinsiz Paylaşılması Kişilere ve Kurumlara Zarar Verir!

Herhangi bir kişiye ya da özel kurumun izinsiz şekilde görüntülenmesi ve bu görüntülerin paylaşılması özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal ettiği için suç teşkil eder. Bu görüntülerin kişilerin rızası olmadan izinsiz şekilde paylaşılması, bu görüntüleri paylaşan kişilerin hapis cezası da dahil olmak üzere çeşitli cezalar almalarına neden olabilir. Günümüzde fotoğraf ve video çekmenin çok daha kolay bir hale gelmesi ve sosyal medya platformları aracılığıyla bu fotoğrafların çok kısa süre içerisinde çok fazla insana ulaşabiliyor olması, kötü niyetli kişilerin işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı. Fotoğrafların izinsiz şekilde paylaşılması kişilerin kariyerlerine ya da aile yaşantılarına zarar verebileceği gibi, markaların özenle korunması gereken alanlarının ya da paylaşılmaması gereken bilgileri içeren fotoğrafların paylaşılması da markalar için ciddi mağduriyet yaratır.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Özel fotoğraflar izinsiz şekilde paylaşıldığında bu durumun suç teşkil etmesi için iki farklı koşul aranır. Bunlardan ilki kişilik haklarının ihlal edilmesi, ikincisi ise özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edilmesidir. Her iki durumda da fotoğrafları izinsiz olarak paylaşılan kişi ve kurumlar hukuki süreç başlatma hakkına sahiptir. Günümüzde sosyal medya platformlarının gücü düşünüldüğünde, izinsiz olarak paylaşılan bir fotoğrafın çok kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşması mümkündür. Sürekli olarak başka hesaplar üzerinden paylaşılan bu fotoğrafların hızlı ve etkili bir şekilde kaynaklarından kaldırılması, oluşabilecek olumsuz sonuçların minimize edilmesi açısından da büyük önem taşır.

Özel Fotoğraflar İnternetten ve Arama Sonuçlarından Nasıl Kaldırılır?

İzinsiz fotoğrafların internetten ve arama sonuçlarından kaldırılması için akla gelen ilk yöntem hukuki süreç başlatmaktır. Bu hukuki süreç kapsamında bir avukat ile anlaşılması ve mahkemeye sunulacak olan delillerin toplanması gerekir. Hazırlık süreci suçun kapsamına göre bazen çok hızlı gerçekleşebileceği gibi, bazen de çok uzun sürebilir. Özellikle mahkemelerdeki yoğunluk göz önünde bulundurulduğunda, bu sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması çok da mümkün görülmez.

Bir diğer yandan arama motorlarında listelenen sonuçlar için, doğrudan arama motoruna şikayet aracılığıyla içerik kaldırma talebinde bulunulabilir. Bu süreçte hem arama motorlarından hızlı bir geri dönüş almak mümkün değildir hem de her zaman içerik kaldırma taleplerine olumlu geri dönüş olmaz. Arama motorları sizden izinsiz fotoğraf paylaşma eyleminin suç teşkil ettiğini belgelerle kanıtlamanızı isteyebilir. Ayrıca söz konusu fotoğraflar arama motorlarından kaldırılsa bile, paylaşıldığı sosyal medya ya da sanal depolama araçları gibi kaynaklarda kalmaya devam eder. Yani arama motorları ile iletişime geçmek, izinsiz paylaşılan fotoğrafların kaynaklarından kaldırılması için etkili bir yöntem değildir.

Eğer izinsiz paylaşılan fotoğrafların i̇nternet kaldırılması için hızlı ve etkili bir yöntem istiyorsanız, bunun için bu alanda profesyonel olarak hizmet veren ekiplerle iletişime geçmeniz önerilir. Distile, izinsiz paylaşılan fotoğrafların kaynaklarından kaldırılması için hızlı ve etkili yöntemler kullanır. Böylelikle hukuki bir süreç ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Eğer siz de özel fotoğrafların hızlı bir şekilde kaynaklarından kaldırılmasını talep ediyorsanız, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir