Sayfa Dışı Off-Page SEO Nedir?

Sayfa Dışı Off-Page SEO Nedir?

Search Engine Optimisation ya da arama motoru görünürlüğü, SEO çalışmaları olarak adlandırılır. Herhangi bir web sitenin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yapılan en etkili çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları sayfa içi (on-page) ve sayfa dışı (off-page) olmak üzere ikiye ayrılır. 

Sayfa Dışı (Off-Page) SEO Nedir?

Kendi web sitenizin tavsiye edildiği ve diğer web sitelerde yer alan backlink çalışmaları site dışı ya da sayfa dışı SEO çalışmaları olarak adlandırılır. Fakat site dışı SEO çalışmaları yapabilmek için Google tarafından belirlenmiş olan kurallara uymanız gerekir. Bu kurallar düzenli olarak güncellenir ve dolayısıyla sizin de gerçekleştirmiş olduğunuz site dışı SEO çalışmalarını düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Örneğin Google’ın gözünde kaliteli bir web site olarak görülebilmeniz için, web site içeriğinizle bağlantılı sitelerde çalışmalar yürütmeniz gerekir. Örneğin süt ya da süt ürünleri satan bir web sitesinin web tasarım hizmeti veren bir site tarafından tavsiye edilmesi doğru bir yaklaşım değildir ve Google nezdinde eksi puan olarak algılanır.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Off-Page SEO Çalışması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Site dışı SEO çalışmaları yaparken maksimum verim almanızı sağlayacak ve dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır: 

 • Tüm kod hataları tespit edilmeli ve düzeltilmeli,
 • Google Tools ayarları eksiksiz olarak yapılmalı,
 • Meta Tag analizi titiz bir şekilde yapılmalı,
 • Kırık linkler temizlenmeli,
 • Google Site Haritası ile birlikte Google Robot oluşturulmalı,
 • İçerik analizleri doğru şekilde yapılarak buna yönelik makale ve içerikler üretilmeli. 

Tüm bunlara ek olarak site dışı SEO çalışmalarından etkili geri dönüşler alabilmek için öncelikle site içi SEO çalışmasının tamamlanmasını beklemek gerekir. Aynı şekilde site içi SEO çalışmaları tamamlandıktan ve Google üzerinde üst sıralara yerleştikten sonra yapılan sayfa dışı SEO çalışmaları her zaman daha etkili sonuç verir. Eğer site dışı SEO çalışmalarını sosyal medya çalışmaları ile desteklerseniz doğal ve organik yollarla reklam yapmış olursunuz. Bu da elde edeceğiniz sonuçların çok daha hızlı ve kalıcı olmasını sağlar. 

Sayfa dışı SEO çalışmalarında esas içinde bulunduğunuz sektördeki diğer firmalar ya da web siteler ile işbirliği yapmaktır. Bu sitelerde backlink çalışmaları yürütmenin en zor taraflarından biri, aynı sektörde yer aldığınız ve belki de sizi rakip olarak gören web siteleri site dışı SEO çalışmaları yapmak için ikna etmektir. Bu her ne kadar rekabet koşullarında zorlu bir süreç gibi görünse de, elde edilecek geri dönüşler de aynı oranda yüksek ve verimli olacaktır. 

Sayfa Dışı Off-Page SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmaları yaparken ilk olarak özgün ve kaliteli içerikler üretmeye dikkat edilmelidir. Aynı şekilde bu içeriklerin kaliteli mecralarda paylaşılması gerekir. Arama motorlarının temel hedefi kullanıcıların doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak olduğu için, backlink çalışmaları tamamen ilgili sektör üzerinde yürütülmelidir. Sayfa dışı SEO çalışmaları genellikle şu çalışmaları kapsar:

 • Farklı sitelerden link alışverişi yapılması,
 • SEO çalışmalarının sosyal medya çalışmaları ile desteklenmesi,
 • Blog sayfalarından link alma,
 • Özgün içerikler üreterek bu içerikleri kaliteli ve sektörde yer alan sitelere linkleme,
 • İş birliği çalışmaları.

Sayfa dışı off-page çalışmalarının tamamı titizlikle ve profesyonel ekipler tarafından yürütülmelidir. Aşırı link alma ya da özgün içerikler üretmeme gibi durumlar Google tarafından ceza alınmasına ve hatta sitenin arama sonuçlarından tamamen kaldırılmasına neden olabilir. Siz de bu gibi sorunlarla karşılaşmamak ve site dışı SEO çalışmalarını profesyonel ekiplerle yöneterek arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir