Site Kapattırmak ve Engelletmek

Site Kapattırmak ve Engelletmek

Günümüzde çok sayıda site kapattırılması ya da siteye erişimin engellenmesi durumuyla karşılaşılmaktadır. Bu durum esasında internetin insan hayatının her alanına girmesi sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Zira internette kimi zamanlar insanların kişisel hayatına saldırı mahiyetinde ya da iftira niteliğinde yayınlar yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra bölücü, yıkıcı ve terörü öven yayınlar da internet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden cinsel içerikli görüntüler ya da uyuşturucu gibi bağımlılık yapan yasadışı suç unsuru olan içerikler de yayınlanabilmektedir. Bütün bunların engellenmesi ve önlenebilmesi için yasal önlemler de alınmış durumdadır. Bu yasal önlemlerden en bilineni site kapattırmak ve engelletmektir. Site engelletmenin ve kapattırmanın nasıl olduğuna dair bilgilendirme çalışmaları da çeşitli ortamlarda yapılabilmektedir.

Ülkemizde site kapattırmak ve engelletmek 5651 sayılı kanun çerçevesinde uygulanmaktadır. Şayet site kapattırmak ya da erişime engelletmek talebiniz mevcutsa öncelikle bu adli yönde ispatlamanız gerekli olmaktadır. Bu doğrultuda Bilgi Teknolojileri Kurumu aracılığıyla site kapattırmak ya da engelletmek gerçekleştirilmektedir. Site kapattırmak ve erişim engelletmek belli başlı suçlar çerçevesinde şekillenmektedir. Bu suçlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
  • Site Kapattırmak ve EngelletmekÇocuklara cinsel istismar
  • İntihara yönlendirme
  • Uyuşturucu ve uyuşturucu madde kullanımı teşviki
  • Sağlık açısından tehlikeli madde temini
  • Fuhuş ve müstehcenlik
  • Kumar oynanması amacıyla yer ve olanak sağlanması
  • Atatürk hatıratına sövme ve aşağılama

Yukarıda sıralanan suç unsurlarından herhangi birisinin yaşanması durumunda internet sitelerinin erişimi engellenmektedir. Bunun yanı sıra adli süreç sonrasında ortaya çıkan karara uymakta direnen ve kaldırılması talep edilen içeriği kaldırmayan internet siteleri de kapatılabilmektedir. Ülkemizde içerik sağlayıcılardan kaynaklanan kapanma kararları adli mercilerce verilmektedir. Bu doğrultuda içerik sağlayıcının suç unsuru taşıyan yayınları kaldırmaması ve bu yayınlarına yenilerini eklemesi, kapatılmasına neden olmaktadır. Şayet içerik ve yer sağlayıcısı yurt dışında bulunuyorsa, o zaman internet sitesinin yurt içinde yasaklanması gündeme gelmektedir. Böyle durumlarda internet sitesine girildiğinde TİB kararıyla ya da mahkeme kararıyla bu internet sitesi kapatılmıştır ya da engellenmiştir ibaresiyle karşılaşılabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında site kapattırmak ve erişim engelletmenin yasal bir sürece dayalı olarak geliştiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir