Sosyal Medyada Markanızı Korumak: Olumsuz İçeriklerle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Sosyal Medyada Markanızı Korumak: Olumsuz İçeriklerle Nasıl Başa Çıkarsınız?

Twitter, Facebook, Instagram ya da Tiktok gibi sosyal medya platformları, her ne kadar kullanıcıların keyifli vakit geçirdikleri ve doğru bilgiye ulaşmak için tercih ettikleri platformlar olsa da, aslında markalar için ciddi tehditleri de barındırıyor. Bu platformlarda yer alan olumsuz içeriklerin markaların itibarına zarar verdiği ve bunun da maddi kayıplara neden olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Yalnızca sosyal medya platformları değil, aynı zamanda Şikayetvar, Ekşi Sözlük, haber siteleri ya da forumlar da bu konuda oldukça etkili. Peki markaları korumak adına olumsuz içeriklerle nasıl başa çıkmak gerekiyor?

Olumsuz İçeriklerle Başa Çıkmanın Yolları

İnternet üzerindeki olumsuz içerikleri kaldırmak için başvurabileceğiniz çok sayıda yöntem mevcut. Bu yöntemlerden bazılarını kendi başınıza uygulamanız mümkün. Fakat daha ciddi durumlarda profesyonel destek almak gerekebilir. Olumsuz içeriklerle baş edebilmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden bazıları şu şekildedir: 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

İçeriklerin Yayınlandığı Platformlarda Şikayet Oluşturmak

Günümüzde kullanılan sosyal medya platformlarının tamamı belirli topluluk kurallarına ve politikalara sahiptir. Dolayısıyla bu kurallara aykırı olan içerikler kaldırılır. Nitekim siz herhangi bir platformda size ya da markanıza zarar veren bir içerik görürseniz, bunu söz konusu platforma şikayet edebilirsiniz. Fakat platformlar sizden bu içeriğin size zarar verdiğini kanıtlamanızı ister. İçerik kaldırma talebi oluşturduktan sonra size geri dönüş yapılması ve içerik kaldırma sürecinin başlaması genellikle çokça vakit alır. Bu vakit de işletme itibarınızın zarar görmesine ve ciddi maddi kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden daha hızlı sonuç alabileceğiniz yöntemlere yönelmenizde fayda bulunur. 

Hukuki Yollara Başvurmak

Herhangi bir içerik telif haklarını ihlal ediyor, hakaret ya da iftira içeriyor ya da doğrudan herhangi bir markaya zarar veriyorsa, bu durum bir suç teşkil eder. Dolayısıyla hukuki bir süreç başlatarak söz konusu içeriklerin kaldırılmasını talep etmek mümkündür. Fakat mahkemelerdeki yoğunluk nedeniyle bu sürecin uzun sürebileceğini de unutmamanız gerekir. Ayrıca markaların herhangi bir dava süreci ile anılıyor olması, müşteriler üzerinde bir güven kaybına neden olabilir. Nitekim hukuki yollara başvurmak hem hızlı hem de müşteriler nezdinde olumlu karşılanan bir yöntem değildir. 

İçerik Sahipleri İle İletişim Kurmak

Olumsuz içeriklerin kaldırılması ya da düzeltilmesi için içerik sahipleri ile iletişime geçmek mümkündür. Fakat her zaman bu içerikleri kimlerin hazırladığını bilmek ve bu kişilere ulaşmak mümkün değildir. Çünkü pek çoğu anonim olarak yayınlanır. Dolayısıyla içeriklerin kimler tarafından paylaşıldığının izini sürmek, tespit etmek ve bu kişilerle iletişime geçmek çok az tercih edilen bir yöntemdir ve genellikle sonuç vermez.

Profesyonel Destek Almak

Olumsuz içeriklerin tespit edilmesi ve bu içeriklerin hem kaynaklarından hem de arama motorlarından kaldırılması için profesyonel destek almak en etkili çözümdür. Dijital itibar yönetimi firmaları sizin için bütün bir i̇nternet ortamını detaylı şekilde tarayarak tüm olumsuz içeriklerin tespit edilmesini ve bu içeriklerin hızlı şekilde kaldırılmasını sağlar. Nitekim güvenilir bir online itibar yönetimi firması ile çalışmak, size hem zaman hem de itibar kazandırır!

Distile Sosyal Medyadaki Olumsuz İçeriklerden Korunun!

20 yılı aşkın bir sektör tecrübesi ile yoluna devam eden Distile, sahip olduğu monitör sistemi ile i̇nternet ortamını 7/24 tarar. Bu sayede sosyal medya platformlarındaki, sözlüklerdeki ya da i̇nternet haber sitelerindeki olumsuz içerikler anlık olarak tespit edilir ve hızlı şekilde kaldırılır. Eğer siz de sosyal medyada markanızı korumak için olumsuz içeriklerle mücadele etmek isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir