Telif Hakkı İhlal Dilekçesi ve FSEK

Telif Hakkı İhlal Dilekçesi ve FSEK

Dijital dünya her geçen gün genişlerken, içinde barındırdığı içeriklerin ya da fikir ve sanat eserlerinin sayısı da sürekli artıyor. Bu durum fikir ve sanat eserlerine ulaşmayı kolay bir hale getirse de, telif hakkı ihlalleri gibi farklı mücadele alanlarını da yarattı. Nitekim i̇nternet ortamında fikir ve sanat eserleri paylaşan her üreticinin, bu eserleri korumak için de bir çaba göstermesi gereklilik haline geldi. Peki Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve telif hakkı ihlal dilekçesi ile ilgili olarak neler bilmek gerekiyor?

Fikir ve Sanat Eserlerinin Mülkiyet Haklarının İhlal Edilmesi

İnternet hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştırmış durumda. Nitekim artık pek çok sanatçının eserlerine i̇nternet aracılığıyla kısa sürede ve kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Yalnızca sanatçılar değil aynı zamanda içerik üreticiler, yazılımcılar ya da tasarımcılar da ürettikleri eserleri ya da içerikleri i̇nternet ortamına taşımış durumda. Fakat fikir ve sanat eserlerine ulaşmanın kolaylaşması, beraberinde fikir hırsızlığı ya da telif hakkı ihlali gibi problemleri de getirdi. Fikir ve sanat eserlerinin dijitalleşmediği dönemde ihlal sayıları çok fazla olmamakla birlikte, bu ihlallerle mücadele etmek de bugünkü kadar zor değildi. Çünkü günümüzde dijital dünyada çok fazla içerik, çok fazla fikir ve sanat ürünü var. Ayrıca ihlallerin sayısı da kontrolden çıkmış durumda. Bu yüzden telif hakkı ihlalleri ile mücadele edebilmek için çok daha geniş kapsamlı ve profesyonel bir çalışma yürütmek gerekiyor.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Telif Hakkı İhlalleri İle Nasıl Mücadele Edilir?

Herhangi bir fikir ve sanat eserini ya da içeriği sahibinden habersiz olarak kullanmak ve bundan haksız kazanç elde etmek bir suç teşkil eder. İnternetin hayatımıza yeni yeni girmeye başladığı yıllarda bununla ilgili teknolojilerin yetersiz olmasından dolayı, ihlalleri gerçekleştiren kişilerin izini sürmek ve ceza almalarını sağlamak neredeyse imkansızdı. Ayrıca Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda da ağırlaştırılmış cezalar bulunmuyordu. Fakat günümüzde hem telif hakkı ihlallerinin tespiti hem de bu ihlalleri gerçekleştiren insanların ceza almaları çok daha kolay bir hale geldi.

İçerikler ve eserler, yalnızca eser sahibine aittir ve eser sahibinin izni olmadan kesinlikle kullanılamaz. Nitekim içerik üreticiliğin de bir meslek grubu olarak kabul edilmesi, üretilen içeriklerin korunmasını da bir gereklilik haline getirdi. Bir diğer yandan şöyle bir örnek vermek de yanlış olmayacaktır: Bir eserin sizden habersiz olarak kullanılması ve bu içerik ya da eserden gelir elde edilmesi, banka hesaplarınızın boşaltılması ile aynı anlama gelir. Bu yüzden bu gibi durumlarla kararlılıkla mücadele etmek gerekir. Dolayısıyla hem fikirlerinizi, hem emeklerinizi, hem de gelirlerinizi korumak ve telif hakkı ihlallerini önlemek amacıyla profesyonel yardım almalısınız!

Profesyonel Yardım Alarak Eserlerinizi Koruyun!

Fikirleriniz ya da eserlerinizin telif hakları ihlal edildiği zaman hukuki bir süreç başlatmanız ve telif hakkı ihlal dilekçesi ile mahkemeye başvurmanız mümkün. Fakat bunun yorucu ve yıpratıcı bir süreç olduğunu da aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bir diğer yandan doğrudan ihlalin gerçekleştiği mecraya bir talep göndermek de mümkündür. Fakat buradaki geri dönüş sürelerinin uzunluğu ve çözüm süreci konusundaki sürünceme, telif hakkı ihlallerinin size daha fazla zarar vermesine neden olabilir.

Eğer profesyonel yardım alırsanız, doğrudan bir danışman ile görüşürsünüz. Böylelikle sürecin ne şekilde ilerleyeceğine dair çok daha gerçekçi ve çözüm odaklı bir plan yapabilirsiniz. Distile, alanında uzman hukukçular ve teknik bir ekip ile çalışır. Eğer siz de telif hakkı ihlallerinden doğan problemleri önlemek ve gerçekçi bir mücadele planı geliştirmek isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir