Trendyol Üzerindeki Marka İhlallerine Müdahale

Trendyol Üzerindeki Marka İhlallerine Müdahale

Dijital dönüşüm süreçleri, geleneksel şekilde gerçekleştirdiğimiz pek çok alışkanlığın dijital ortama taşınmasına sebep oldu. Nitekim artık ticaretin büyük kısmı e-ticaret faaliyetleri üzerinden yürütülüyor. Nasıl ki AliExpress ve Amazon tüm dünyada en çok alışveriş yapılan platformlar ise Türkiye’de de Trendyol, Hepsiburada ve N11 e-ticaret pazarının önemli bir kısmını oluşturuyor. Fakat bu e-ticaret sitelerinde pek çok farklı mağazanın bulunması, bazı istenmeyen durumların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Marka ihlalleri de bu istenmeyen durumlardan yalnızca biri. Peki Trendyol üzerindeki marka ihlalleri ile nasıl mücadele edilir?

Trendyol Üzerinde Gerçekleşen Marka İhlalleri

Trendyol Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri durumunda. Trendyol’da 2020 yılı itibariyle satış yapan 98 bin işletme varken, bu işletmelerin sayısının 2023 yılında 330 bine ulaşması bekleniyor. Trendyol üzerinde bu kadar çok işletmenin olması, beraberinde marka ihlallerini de getirdi. Nitekim kaliteli ürünler üreten ve çok fazla satış yapan bazı markaların isimleri, bu marka ismini kendi çıkarlarına kullanmak isteyen kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldı. Bu durum bir yandan marka itibarının zedelenmesine yol açarken, bir yandan da müşterilerin mağdur olmasına neden oldu.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Şöyle ki; Trendyol üzerinde bir arama yaptığınız zaman Puma markasına ait bir ürünün yüzlerce farklı sanal mağazada satıldığını görebilirsiniz. Bunlardan bazıları gerçekten Puma tarafından yetkilendirilmiş olan satıcılar olmakla birlikte, bazıları değildir. Ve kullanıcılar tarafından tarafından hangi mağazanın yetkili olduğu ve hangi mağazanın taklit olduğunun anlaşılması da oldukça zordur. 

Eğer siz elinizde bir marka tescili bulunduruyorsanız ve bir başka satıcı marka tescili sizin elinizde bulunan ürünleri satıyorsa, bu durumda Trendyol’dan bu durumun önüne geçmesini talep edebilirsiniz. Trendyol tarafından aktarıldığında göre eğer bir marka sahibi, marka tescilinin kendisinde olduğunu belgelendirirse, Trendyol o ürünü satan başka sanal mağazaları engeller. Fakat i̇nternet üzerinde kısa bir araştırma yapıldığında, Trendyol’un bu konuda gerçekleştirmiş olduğu önleyici eylemlerin son derece yetersiz olduğu görülür. Bu yüzden Trendyol marka ihallerine müdahale etmek için alternatif yöntemlere başvurmak gerekir.

Trendyol Üzerinde Gerçekleşen Marka İhlalleri İle Nasıl Mücadele Edilir?

2021 yılında yayınlanan Trendyol Etki Raporu’na göre, Trendyol üzerinde satış yapan 1,1 milyon bireysel satıcı, 97 bin mikro işletme ve kobi, 1200 de büyük işletme bulunur. Bu kadar çok satıcının bulunduğu bir alanda marka ihlalleri gibi problemlerin yaşanması da kaçınılmazdır. Trendyol tarafından alınan önlemlerin yeterli olmadığının düşünülmesinin en önemli sebebi, bununla ilgili olarak internette bulunan kullanıcı şikayetleri ve Trendyol aleyhine açılmış olan davalardır. Yine de olası bir marka ihlali durumunda ilk yapılması gereken hamle marka ihlallerinin önüne geçilmesi için Trendyol ile iletişime geçmektir.

Bu yöntemin işe yaramadığı durumlarda, marka haklarını ihlal eden satıcılar ile iletişime geçilerek, söz konusu marka ihlaline son verilmesi talep edilebilir. Bu talep karşılığında eğer istenilen sonuç alınmazsa, bu durumda markalar hukuki süreç başlatma yolunu tercih edebilir. Hukuki süreç her ne kadar emek ve zaman bakımından yorucu olsa da, genellikle olumlu sonuç verir.

Tüm bunların dışında eğer sürece dahil olmak istemezseniz, su süreci sizin için profesyonel ekiplerin yönetmesini sağlayabilirsiniz. İçerik kaldırma hizmetleri, online algı yönetimi ve telif hakkı koruma gibi konularda profesyonel destek sağlayan Distile, Trendyol üzerinde gerçekleşen marka ihlallerine de hızlı ve etkili bir şekilde müdahale eder. Siz de Trendyol üzerindeki marka ihalleleri ile mücadele etmek için hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir