Unutulma Hakkı Nedir? Google’da Unutulma Hakkı

Unutulma Hakkı Nedir? Google’da Unutulma Hakkı

Arama motorlarının artık herkes ve her şey hakkında listelediği sonuçlar var. Fakat bazı kişiler kendilerine dair listelenen sonuçların liste dışı bırakılmasını isteyebilir. Nitekim bu durum “unutulma hakkı” ismiyle yasalaşmıştır. Peki unutulma hakkı nedir ve kimler başvuruda bulunabilir?

Unutulma Hakkı Nedir? 

2014 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği’nde resmileşmiş bir karar olan unutulma hakkı, Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından uygulanmaya konmuştur. Unutulma hakkı, Google ya da benzeri arama motorlarında kişilerin kendi adlarıyla yaptıkları aramalarda listelenen sonuçların kalıcı olarak kaldırılmasını kapsar. Kaldırılması istenen sonuçlar için talep arama motorlarına iletir ve arama motorları da kaldırılması istenen sonuçların hatalı, ölçüsüz, yetersiz ya da alakasız olup olmadığını tespit etmek için bir değerlendirme yapar. Ayrıca bu değerlendirme listelenen bir sonucun herkes tarafından ulaşılabilir olmasında bir kamu yararı olup olmadığı da göz önünde bulundurulur. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Unutulma Hakkı İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Avrupa Birliği Adalet Divanı unutulma hakkı ile ilgili kararı ortaya koyduktan sonra bazı ülkeler kendi vatandaşları için kendi unutulma hakkı yasalarını yürürlüğe koydu. Örneğin Rusya, Sırbistan ve Türkiye bu ülkelerden bazılarıdır. Ayrıca unutulma hakkı şahısları ilgilendiren bir konu olmakla birlikte; kurumların, markaların ya da tüzel kişilerin kendi adlarıyla yaptıkları içerik kaldırma talepleri değerlendirmeye tabi tutulmaz. Unutulma hakkı kapsamında kaldırılması istenen sonuçlar için talep şahısların kendisinden gitmelidir. Fakat doğrulanmış ve yetkilendirilmiş kişi ya da kurumlar da başkaları adına talepte bulunabilir.

Bu alanda profesyonel destek sağlayan ve 10 yılı aşkın sektör tecrübesi ile etkili çözümler üreten Distile, unutulma hakkı kapsamında istediğiniz tüm içeriklerin sizin adınıza liste dışı bırakılmasını sağlar. 

Unutulma Hakkı İçin Talep Oluşturmak

Unutulma hakkı kapsamında Google üzerinde yer alan sonuçların liste dışı bırakılmasını istiyorsanız, Google sizden öncelikle Eu Privacy Removal isimli formu doldurmanızı ister. Ayrıca form içerisine şu bilgileri eklemeniz ister:

  • Arama sonuçlarından kaldırılmasını istediğiniz içerik ya da içeriklerin URL adresleri,
  • Bu içeriğin sizinle olan bağlantısını ve kaldırılmasını talep etmenizin nedenlerini bildirdiğiniz bir açıklama,
  • Arama sorgusunda bahsi geçen adınızın ya da takma adınızın kimliğiniz ile bağlantısı,
  • İletişim için bir e-mail adresi.

Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde sağlamanız, bu formu belgeler ile desteklemeniz sürecin lehinize sonuçlanma ihtimalini artırır. Eğer Google konu ile ilgili verilerin yetersiz olduğunu düşünürse sizden ek bilgiler talep edebilir ve bunu size bir mail ile bildirir. 

Unutulma Hakkında Karar Süreci

Talep Google’a iletildikten sonra profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilen manuel bir inceleme başlar. Bu değerlendirme sürecinde kişilerin veri koruma yasası kapsamında sahip olduğu haklar göz önünde bulundurulur ve içeriğe konu bilginin kamu yararı taşıyıp taşımadığına bakılır. Ayrıca değerlendirme sırasında toplum hayatı içerisinde rolünüz, liste dışı bırakılması istenen sonuçların kapsadığı bilgilerin nereden geldiği ve söz konusu içeriğin ne kadar eski olduğu gibi konular da göz önünde bulundurulur. Tüm bunlara ek olarak içerikteki bilgilerin doğru mu yoksa yanlış mı olduğu, bu içeriği liste dışı bırakmanın Google kullanıcılarına nasıl bir etkisi olacağı ve hassas veriler gibi konular da içeriğin kaldırılması notasındaki kararı etkiler. 

Kişilerin unutulma hakkı için doğrudan bir başvuru yapması her zaman istenen sonucun alınmasını sağlamayabilir. Bu yüzden bu alanda profesyonel olarak hizmet veren ekiplerden destek almak gerekir. Distile, kişiler için unutulma hakkı ve kurumlar için de içerik kaldırma hizmetleri konusunda etkili çözümler sunar. Siz de tüm bu hizmetler için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir