Yeni Sosyal Medya Yasası İçeriği

Yeni Sosyal Medya Yasası İçeriği

Dezenformasyon ile mücadele kapsamında AKP ve MHP tarafından hazırlanan sosyal medya yasasının pek çok maddesi meclisten geçerek yürürlüğe girdi. Peki söz konusu yasa hangi maddeleri kapsıyor ve hem sosyal medya kullanıcılarının, hem i̇nternet haber sitelerinin hem de kurumsal firmaların alması gereken aksiyonlar neler?

Yeni Sosyal Medya Yasası Neleri Kapsıyor?

Yeni sosyal medya yasasının içeriğinde çok fazla madde yer alıyor olsa da, bu maddelerden bir tanesi özellikle öne çıktı ve sosyal medyada da gündem oldu. Türk Ceza Kanununa eklenen yeni madde ile birlikte “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” bir suç olarak tanımlandı. Bu madde kapsamında “Sadece halk arasında korku, endişe ve panik yaratmak niyetiyle ülkenin iç ve dış güvenliğini, kamunun düzeni ya da sağlığı ile ilgili gerçek dışı bir bilgiyi, kamunun huzur ve barışını bozmaya elverişli şekilde alenen ve açıkça yayan kimseler” 1 yıl ila 3 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılabilecek. Eğer suçu işleyen kişi, bu suçu gerçek kimliğini gizleyerek ya da herhangi bir örgütün faaliyetleri çerçevesinde işliyorsa, bu durumda verilen ceza yarı oranında artırılacak.

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Yeni Sosyal Medya Yasasında Öne Çıkan Maddeler

Elbette yeni sosyal medya yasasının içeriği “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” ile sınırlı değil. Yeni sosyal medya yasası ile ilgili olarak öne çıkan bazı önemli noktalar şu şekilde:

  • Sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğunun yanı sıra, bu temsilcinin Türk vatandaşı olması ve Türkiye’de ikamet etmesi gerekecek. 
  • MİT’in görev ve faaliyetleri ile bağlantılı bilgi ya da evrakların ele geçirilmesi konusunda yeterli şüphe barındıran i̇nternet yayınları bulunuyorsa, bu içeriklerin kaldırılmasına ya da doğrudan erişim engeli getirilmesine karar verilebilecek.
  • BTK tarafından bildirilen içeriğin kaldırılması ya da erişimin engellenmesi kararına uyulmaması halinde Türkiye’de yerleşik olan gerçek veya tüzel vergi mükelleflerinin yurt dışı kaynaklı sosyal ağlara 6 aya kadar reklam vermesi yasaklanacak. Eğer reklam yasağına da aykırı davranılırsa, vergi mükellefiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişilere 10.000₺ ile 100.000₺ arasında para cezası verilebilecek.
  • Şebekeler üstü hizmet sağlayıcıları aktif bireysel ve kurumsal kullanıcıların sayısını, görüntülü görüşme sayılarını ve sürelerini, sesli arama sayılarını ve sürelerini ve anlık mesaj sayılarını ve talep edilen diğer bilgileri BTK’ya bildirmekle yükümlü olacak. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen şebeke üstü servis sağlayıcılarına 1 milyon TL ile 30 milyon TL arasında para cezası uygulanabilecek. 
  • İnternet haber siteleri süreli yayın kategorisinde kabul edilecek. Bu sitelerde çalışan gazetecilere Basın İş Kanunu kapsamında sigorta yapılacak. Site içerisindeki iletişim başlığı altında sitenin iş yeri adresi, e-posta adresi, ticari unvanı, telefon ve elektronik tebligat adresi gibi bilgiler yer alacak. Bu sitelerde yer alan içerikler böyle bir talep gelmesi durumunda Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edilmek üzere bütünlüğü ve doğruluğu sağlanarak iki yıl süreyle muhafaza edilecek.

Tüm bunlara ek olarak Cumhurbaşkanına basın kartı verme yetkisi de tanınmış oldu. Sosyal medya kullanıcıları, i̇nternet haber siteleri ve kurumsal firmaların olası cezalardan korunmak amacıyla sosyal medya yasasının tamamına hakim olması büyük önem taşıyor. 

Sosyal medya yasası kapsamında özellikle içeriklerin kaldırılması ve erişimin engellenmesi gereken durumlar oluşmuşsa, bu sürecin profesyonel ekipler tarafından yönetilmesi gerekir. Eğer siz de sosyal medya yasası hakkında detaylı bilgi almak ve yapılması gereken gereken hamleleri doğru şekilde yapmak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir