Youtube Üzerinden Video Kaldırmak

Youtube Üzerinden Video Kaldırmak

Youtube şu an dünya üzerinde en çok kullanılan video paylaşım aracı durumunda. Günümüzde i̇nternet kullanıcılarının büyük bir kısmı vaktini sosyal medya platformları ile birlikte Youtube’da geçiriyor. Fakat Youtube üzerinde bulunan bazı videolar kişilere ya da kurumlara zarar verebilir ve kaldırılmaları gerekebilir. Peki Youtube üzerinde bulunan videoları kaldırmak mümkün mü ve bunu gerçekleştirmek için başvurulabilecek yöntemler neler? 

Youtube Topluluk Kuralları Dahilinde Video Kaldırma Talebi

Youtube tarafından oluşturulmuş topluluk kuralları kullanıcıları korur. Dolayısıyla Youtube’a yüklenmiş olan bir video topluluk kurallarını ihlal ediyorsa, bu durumda söz konusu videonun Youtube’dan kaldırılması için talepte bulunulabilir. Youtube’dan video kaldırma talebinde bulunulabilecek durumlar ise şunlardır:

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın
  • Kişilik haklarının ihlali,
  • Özel hayatının gizliliğinin ihlali,
  • Videoların suç teşkil edecek durumlar içermesi,
  • Telif hakkı ihlali,
  • Bir video içerisinde rızanız olmadan görünmeniz.

Söz konusu ihlallerin ortaya çıkması durumunda doğrudan videoyla ilgili bir şikayet talebi oluşturmanız ve videonun kaldırılmasını talep etmeniz mümkün. Fakat burada bilmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Örneğin Youtube üzerinden bir şikayet talebi oluşturduğunuz zaman, Youtube sizden yukarıdaki topluluk kurallarını ihlal eden durumu kanıtlamanızı ister. Yani siz bir video kaldırma talebinde bulunduğunuz an o videonun kaldırılması gibi bir durum söz konusu değildir.

Bir diğer yandan Youtube ile olan iletişim anlık ve canlı olarak gerçekleşmez. Talebiniz için geri dönüş ve tüm video kaldırma süreci e-posta aracılığıyla gerçekleşeceği için, sürecin sonlandırılması oldukça uzun vakit alabilir. Bazen Youtube’un bir video kaldırma talebine geri dönmesi 1 haftadan daha fazla sürebilir. Bu yüzden Youtube üzerinden bir video kaldırma talebinde bulunduğunuzda, bunun düşündüğünüzden daha fazla vakit alacağını unutmayın.

Youtube’dan Video Kaldırmak İçin Hukuki Süreç Başlatmak

Yukarıdaki yöntemin işe yaramadığı durumlarda, Youtube üzerinden video kaldırmak için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem de hukuki süreç başlatmaktır. Bunun için de bir avukat ile çalışmak ve video kaldırılması talebi ile dava açmak gerekir. Youtube videolarını kaldırmak için hukuki bir süreç başlatmanın önemi şu şekilde daha iyi anlaşılabilir: Eğer Youtube talebiniz sonrasında videonuzu kaldırmıyorsa, söz konusu video başka video paylaşım sitelerine ya da sosyal medya platformlarına yayılabilir. Böyle bir durumda videonun ortadan kaldırılması için yalnızca Youtube’un videoyu kaldırması yeterli olmayacaktır. Bu yüzden video kaldırma sürecinin mümkün olan en hızlı şekilde sonuçlandırılması gerekir. 

Youtube üzerinden video kaldırmak için hukuki süreç başlatmanın handikaplarından biri, mahkemelerin yoğun ve dolu olmasından kaynaklı olarak sürecin uzayabilmesi ihtimalidir. Bir diğer yandan avukat ve dosya masraflarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Eğer süreci hızlı bir şekilde sonlandırmaya ihtiyacınız varsa, tercih edebileceğiniz bir alternatif daha bulunuyor.

Youtube’dan Video Kaldırmak İçin Profesyonel Destek Alın

Youtube üzerinde yer alan videolar hem bireysel itibara hem de kurumsal itibara zarar verebilir ve bu sebeple kaldırılmaları gerekebilir. Hem Youtube’dan video kaldırma talebinde bulunmak hem de hukuki süreç başlatmak uzun vakit alacağı gibi, yüzde yüz kesin sonuç verir de denilemez. Bu yüzden bir yandan süreci hızlı bir şekilde sonuçlandırmak, bir yandan da yüzde yüz sonuç alabilmek için profesyonel destek alınması önerilir. Online itibar yönetimi ve içerik kaldırma hizmetleri konusunda kişilere ve kurumlara profesyonel destek sağlayan Distile, Youtube üzerinden video kaldırma konusunda da hızlı ve etkili çözümler sunar. Siz de Youtube üzerinde bulunan videoları kaldırmak için hızlı ve etkili çözümlere ihtiyaç duyuyorsanız, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir