Youtube Video Şikayet İle Video Kaldırma

Youtube Video Şikayet İle Video Kaldırma

Youtube her geçen gün genişleyen ve ucu bucağı olmayan bir video evreni durumunda. Aynı zamanda içerik üreticilerin gelir elde etmesine de olanak sağlıyor. Öyle ki pek çok insanın i̇nternet üzerindeki etkinliğinin büyük kısmı Youtube’da gerçekleşiyor. Fakat Youtube’da yer alan bazı içerikler kişilere ya da kurumlara zarar verebilir ya da uygunsuz içerikler barındırıyor olabilir. Bu gibi videoları Youtube’a şikayet etmek ve kaldırılmasını talep etmek mümkündür. Peki Youtube üzerinden şikayet ile video kaldırmak için ne yapmak gerekiyor ve şikayet edilen videolar ne kadar sürede kaldırılıyor?

Youtube’dan Kaldırılmasını İstediğiniz Videoları Şikayet Etme

İçinde bulunduğumuz dönemde, Youtube içerisinde yer alan video içeriklerin neredeyse bir sınırı yok. Nitekim bu sınırsız video evreni içerisinde bazen topluluk kurallarını ihlal eden, telif hakkı ihlalleri içeren, uygunsuz görüntüler barındıran ya da kişilere ve kurumlara doğrudan zarar veren içerikler de yok değil. Youtube ortaya istenmeyen sonuçlar çıkmasının önüne geçmek için videoların şikayet edilmesine izin veriyor. Şikayet edilen bu videolar Youtube ekipleri tarafından 7 gün ve 24 saat boyunca inceleniyor. Söz konusu içerikler gerekli görüldüğü takdirde Youtube üzerinden tamamen kaldırılıyor ya da belli bir yaş grubu için uygunsuz olduğu düşünülürse, bu videolara yaş kısıtlaması getiriliyor. 

"Teklif Alın" butonuna tıklayarak, internetten kaldırtmak istediğiniz içeriklerle ilgili birkaç saat içerisinde teklif alabilirsiniz. Uzmanlarımız sizi arayacaktır.

Distile olarak 2010 yılındanbu yana online itibar yönetimi konusunda uzmanlanmış bir ajansız, kontrolü tekrar elinize almak için doğru yerdesiniz.

Size 24 saat içerisinde bir fiyat teklifi verebilmemiz için teklif formunu doldurmalısınız.

Kalıcı bir çözüm için yüzlerce kurum ve kişi tarafından güvenilen, kanıtlanmış sürecimizden yararlanın.

Hemen teklif alın

Eğer bir videonun telif hakkı ihlalleri içerdiğini, topluluk kurallarına aykırı olduğunu, size ya da işinize zarar verdiğini düşünüyorsanız şikayet etmek için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekli: Videonun alt kısmında bulunan üç nokta simgesine tıkladıktan sonra, burada bulunan “Bildir” sekmesine gidin. Bildir sekmesine gittiğiniz zaman karşınıza cinsel içerik, şiddet ya da tiksindirici içerik, çocuk istismarı ve hak ihlali de dahil olmak üzere 10 farklı seçenek çıkar. Bu seçeneklerin her birinin altında farklı seçenekler bulunur. Böylelikle Youtube ekibine videoyu hangi uygunsuz durum nedeniyle şikayet ettiğinizi bildirmiş olursunuz. Burada bir seçim yapıp ilerlediğiniz zaman, açılan kutucuk üzerinden şikayetin nedenini detaylı olarak yazabilirsiniz. Tüm bunları tamamlayıp “Bildir” butonuna tıkladığınızda, şikayetiniz incelenmek üzere Youtube’un ilgili birimine gönderilmiş olur.

Youtube Şikayet Edilen Videoyu Ne Kadar Sürede Kaldırır?

Bu süre genellikle şikayetlerin yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Ayrıca Youtube ekibinin ihlalin boyutu ve videonun kaldırılıp kaldırılmaması gerektiği konusunda uzun bir değerlendirme yapması gerekebilir. Yani şikayet edilen videonun kaldırılması bir hafta sürebileceği gibi, bir haftadan çok daha uzun da sürebilir. Ayrıca Youtube şikayet sonucu yaptığı incelemelerde herhangi bir uygunsuz durum ya da hak ihlali görmeyebilir ve böyle durumlarda video sistemde kalmaya devam eder. Eğer video kaldırma talebi reddedilirse, yeni kanıtlar ve bilgiler ile birlikte yeni bir şikayet de oluşturabilirsiniz. 

Youtube’a yapmış olduğunuz şikayetler sonucunda video sistemde kalmaya devam ediyorsa, bu videoyu yayından kaldırmak için hukuki bir süreç başlatmanız da mümkün. Fakat bu sürecin çok uzun sürebileceğini ve sizi hem zaman olarak, hem emek olarak, hem de ekonomik olarak yıpratabileceğini unutmayın. Yine de hukuki yollar ile birlikte bu alanda uzmanlaşmış ekiplerden yardım almayı tercih edebilirsiniz. İstenmeyen Youtube videolarının kaynaklarından kalıcı olarak kaldırılması, bu ekiplerin yürüttüğü hızlı ve etkili bir çalışma ile mümkün olur. Böylelikle zamandan ve emekten feragat etmeden hızlı bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu alanda 2010 yılından bu yana hizmet vermekte olan Distile, istenmeyen Youtube videolarının kaldırılması konusunda etkili çözümler sunar. Siz de i̇nternet ortamında bulunmasını istemediğiniz içeriklerin kaldırılması için hızlı bir çözüm talep ediyorsanız, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir